reklama

Podle bývalého prezidenta se institut rozhodl k volbám vyjádřit, i když v nich jeho zástupci nebudou kandidovat. V knize vyjadřují obavu, že nadcházející sněmovní volby nebudou o podstatných věcech. Klaus odmítl "trivializaci voleb" na hesla typu "antiBabiš" nebo na podněcování strachu z Ruska a Číny, což považuje za "zástupná, a proto falešná témata".

Bývalý prezident novinářům řekl, že Česká republika se nachází na významné dějinné křižovatce. Vytkl politickým stranám, že to nevidí a že se podstatným tématům záměrně vyhýbají. Členy institutu podle Klause trápí, že se kvalitativně mění západní svět, a nechtějí tomu jen přihlížet.

Kniha se skládá z pěti příspěvků, které sepsali jKlaus a jeho spolupracovníci. V předmluvě Klaus společně se svým bývalým kancléřem Jiřím Weiglem uvádí, že Česko stojí před zásadním ohrožením své existence, suverenity a budoucí prosperity. Obávají se, že se ČR stane objektem "gigantického levičáckého sociálního experimentu". V textu se vyslovují proti Pirátům a dvěma opozičním koalicím, uspokojení "pro skutečného demokrata a svobodného člověka" nevidí ani v konání premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho potenciálních spojenců, i když k němu jsou autoři smířlivější.

Ve svém příspěvku pak Klaus opakuje, že po odchodu svého syna z vedení Trikolóry nebude mít koho volit. Uvádí, že se s žádnou stranou, v podobě jak se dosud prezentují, není schopen identifikovat. Deprimuje ho dnešní ODS, protože od ní má očekávání. Záblesky racionálního postoje vidí u SPD a Svobodných, koncepčně správné základy našel u Trikolóry.

reklama