Na jaře k případným změnám zákona o jednacího řádu vznikla pracovní skupina v reakci na časté obstrukce opozice. Vede ji místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Výborný předpokládá, že v prvních měsících příštího roku by koalice měla mít úplně jasno. Následně chce možné změny projednat s opozicí.

"Pracujeme na řešení, které povede k tomu, že nebude možné donekonečna obstruovat nekonečnými projevy. Bude limit projevů řečníků s přednostním právem," uvedl Michálek. Zefektivnit je podle něj také nutné diskusi o programu schůze Poslanecké sněmovny. "Každý bude mít možnost vystoupit pět minut na začátku jednacího dne k programu," uvedl. "Není možné, aby velkou část jednacího dne zabralo to, že se diskutuje, o čem se bude diskutovat," dodal Michálek.

Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala by časové omezení projevů poslanců s přednostním právem považoval za omezování demokracie. Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová míní, že je to zejména věc komunikace. Hnutí podle ní neblokovalo žádné zákony ve prospěch českých občanů.

Obstrukce ve Sněmovně začaly už na začátku volebního období, výjimečné však nebyly ani v obdobích minulých. Provázely například schvalování zákona o takzvaných církevních restitucích, zavedení elektronické evidence tržeb a později novely tohoto zákona, která rozšiřovala evidenci tržeb na další odvětví podnikání. Koncem minulého volebního období část tehdejší opozice spolu s vládní ČSSD zcela zablokovala volbu členů Rady České televize.

V tomto volebním období opozice blokovala například novelu takzvaného pandemického zákona, návrh na odklad účinnosti části nového stavebního zákona, snížení úhrad do zdravotnictví za státní pojištěnce, změny ve volbě členů rad České televize a Českého rozhlasu a koaliční novelu služebního zákona. Koalice po opozičních obstrukcích prozatím ustala v prosazování senátního návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby prezidenta a poslanců pro Čechy v zahraničí.