Koaliční strany se dohodly na podobě kurzarbeitu. Vláda by měla návrh novely s kurzarbeitovými pravidly schválit dnes večer. Na svém twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). ČTK sdělila, že by stát měl podle dohody pracovníkům se zkrácenou prací za neodpracované hodiny platit 70 procent čistého, a to nejvýš do celostátní průměrné mzdy. Firmy by hradily nižší odvody.
Podle plánu by se měl dlouhodobý kurzarbeit zavést od listopadu. Navázal by tak na dočasný program Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na které dopadla nařízená omezení a koronavirová krize. Kurzarbeit představuje zkrácenou pracovní dobu při ekonomických či jiných potížích. Firma platí zaměstnancům za odpracované hodiny, stát jim pak poskytuje část mzdy za neodpracovaný čas.
"Dohoda ke kurzarbeitu je upečená, takže dnes večer návrh schválíme na vládě a může odejít do Sněmovny. Věřím, že i ve Sněmovně to půjde hladce a kurzarbeit od listopadu naváže na končící Antivirus," uvedla Maláčová. Kompromis označila za výhru.
Kompromis jako výhra! Dohoda ke kurzarbeitu je upečená, takže dnes večer návrh schválíme na vládě a může odejít do Sněmovny. Věřím, že i ve Sněmovně to půjde hladce a kurzarbeit od listopadu naváže na končící #Antivirus.
— Jana Maláčová (@JMalacova) September 16, 2020Pravidla kurzarbeitu upravuje novela o zaměstnanosti. Výsledný návrh zatím k dispozici není. Spory se dosud vedly o výši náhrady od státu pro pracovníka, o odvody firem, o vzdělávání zaměstnanců či o spouštění kurzarbeitu.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nechtěla dohodnuté nastavení komentovat. Novinářům řekla, že tweet Maláčové s oznámením dohody jí nepřipadá vhodný. "Mně to připadá neseriózní. Vláda bude jednat večer. Hledáme tu dohodu... prostě máme nějakou rámcovou dohodu," uvedla Schillerová. Pokud podle ní ministerstvo práce novelu připraví podle dohodnutých parametrů, vláda ji "s největší pravděpodobností" večer přijme.
Maláčová ČTK sdělila, že zaměstnanec by měl od státu dostávat 70 procent čistého. S takovou náhradou v prvních měsících zkrácené práce počítala i původní verze novely. Tento podíl podporovali také komunisté. Částka by se vyplácela do průměrné mzdy. Podle návrhu to byl původně 1,5násobek celostátního průměrného výdělku. Původně se počítalo také s tím, že by pracovníci mohli mít zvýšenou náhradu, pokud by se ve volném čase školili. Tento bod z návrhu vypadl.
Podle Maláčové je shoda na tom, že by kurzarbeit mohl být až na čtyři z pěti pracovních dnů. Firma v potížích by tak mohla pracovní dobu zkrátit na pětinu. Původně měly firmy doplácet jen zdravotní pojištění. V pozdějších návrzích byly i sociální odvody z celého pracovníkova výdělku. Podle ministryně práce by mělo být odváděné sociální pojištění snížené.
Zatím není jasné, jak dlouho by stát náhrady za "nepráci" lidem vyplácel. Podle původního návrhu to mělo být až devět měsíců, podle dalších verzí pak až rok. V novele se také měnilo to, kdy by se měl kurzarbeit začít využívat. Poslední dostupná předloha počítala s tím, že by ho vždy spouštěla jen vláda a délku podpory, její výši či region a odvětví by upravovala v nařízení. Výsledek dohody není známý.
Podle ministerstva práce z Antiviru stát měsíčně průměrně vyplatil čtyři miliardy korun. Částka se s obnovováním chodu firem snižuje. V červenci činila miliardu. Kolik by stál kurzarbeit, není zatím zřejmé. Ministerstvo práce už dřív uvedlo, že pokud by mělo zkrácenou práci 150.000 zaměstnanců, měsíčně by to vyšlo maximálně na 2,1 miliardy. Kdyby na kurzarbeitu bylo 15.000 zaměstnanců, výdaje by činily nejvýš 210 milionů měsíčně. Autoři ale vycházeli z 1,5násobku průměrné mzdy.
Témata: Jana Maláčová, kurzarbeit, práce, vláda ČR
Související
27. října 2024 19:41
5. října 2024 15:36
8. prosince 2021 11:24
5. prosince 2021 19:47
29. listopadu 2021 15:38
19. listopadu 2021 17:35