práce

Ilustrační fotografie.

Meziroční růst cen výrobců v únoru zpomalil

Byznys

Ceny výrobců v Česku v únoru pokračovaly v meziročním růstu. Tempo růstu ale bylo mírnější než v lednu. Nejvýrazněji, o 22,2 procenta, stouply ceny zemědělských výrobců. O 16 procent vyšší byly ceny průmyslových výrobců, ceny stavebních prací v únoru stouply meziročně o více než desetinu a tržní služby pro podniky zdražily o 5,6 procenta.

Ilustrační fotografie.

Svět

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 6,1 procenta, nejnižší byla opět v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu podle sezonně přepočtených údajů zůstala na 6,1 procenta, kde se nachází od listopadu. Proti loňskému lednu se snížila o 0,2 procentního bodu. Nejnižší zůstává v České republice, kde se ale o 0,2 bodu zvýšila a dostala se na 2,5 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Ilustrační fotografie.

V ČR loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich přibývalo

Byznys Analýza

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 77.000 lidí, o 10.600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78.300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.

Na platy zaměstnanců státu má jít o téměř 18 miliard Kč víc, přibýt má 7961 míst

Domov

Na platy zaměstnanců státu by mělo jít ze státního rozpočtu v příštím roce o 17,9 miliardy korun víc, než kolik předpokládá letošní původně schválený rozpočet. Platy by si tak měly vyžádat celkem 264,3 miliardy korun. Počet míst placených státem se má zvýšit o 7961. Jen v regionálním školství má přibýt 6239 míst. Průměrný plat zaměstnance státu se má v průměru zvýšit o 2361 korun na 42.932 Kč hrubého.

Ilustrační fotografie.

Domov

Hospodářská komora: Novela zákoníku práce sníží využití pracovních dohod

Vládní novela zákoníku práce sníží podle Hospodářské komory využitelnost pracovních dohod zaměstnanců. Kvůli administrativní a finanční zátěži zaměstnavatelů hrozí zánik pracovních dohod i práce z domova, uvedla komora. Vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které novelu připravilo, ČTK zjišťuje.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Šéf úřadu práce: Práci v Česku má zhruba 120.400 uprchlíků z Ukrajiny

Domov

Práci v Česku má zhruba 120.400 uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně. Úřadům práce jejich přijetí ohlásili zaměstnavatelé. V srpnu úředníci vyplatili běžencům 173.100 humanitárních dávek. Domácnosti pak na uytování příchozích získaly přes 22.500 solidárních příspěvků. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekl generální ředitel úřadu práce Viktor Najmon.

Ilustrační fotografie.

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii zůstala na šesti procentech

Svět

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v červnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na květnové úrovni. Nejnižší zůstává v České republice, kde se proti květnu ale snížila o desetinu procentního bodu na 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Ilustrační fotografie.

Byznys

V ČR přibylo mezi podnikateli za poslední tři měsíce Ukrajinců, ale i Rusů

V České republice podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ke konci června podnikalo zhruba 27.300 Ukrajinců, za poslední tři měsíce je to nárůst o 1270. Mezi cizinci jsou Ukrajinci stále nejpočetnější podnikatelskou skupinou v tuzemsku. Za uplynulé tři měsíce přibylo ale i ruských podnikatelů, jejich počet vzrostl o 148 na asi 4450.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Jurečka: Práci v Česku si našlo 82.500 válečných uprchlíků z Ukrajiny

Domov

Práci v Česku si našlo přes 82.500 uprchlíků z Ukrajiny. Začali tak přispívat odvody do sociálního systému a platit daně do rozpočtu. Po jednání vlády to dnes na tiskové konferenci řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Už dřív uvedl, že příchozí obsazují hlavně místa, která zůstávala dlouho volná.

Ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost v ČR v květnu klesla o další desetinu bodu na 3,2 procenta

Domov

Nezaměstnanost v Česku klesla v květnu o další desetinu procentního bodu na 3,2 procenta. V evidenci úřadů práce bylo 235.468 uchazečů o zaměstnání, o 8190 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se snížil proti předchozímu měsíci zhruba o 7000, zaměstnavatelé jich nabízeli 337.331, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Úřadu práce ČR.

Ilustrační fotografie.

Asociace: Firmám chybí 150.000 Ukrajinců, uprchlíci je nenahradí

Byznys

Na Ukrajinu se z České republiky podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) kvůli obraně vlasti vrátilo asi 50.000 lidí, dalších 100.000 Ukrajinců nepřijede na sezonní práce. Jedná se převážně o fyzicky náročné profese, které vykonávali muži. Uprchlíci z Ukrajiny, mezi nimiž jsou hlavně ženy, děti a staří lidé, je tak nenahradí.

Ilustrační fotografie.

Míra nezaměstnanosti v EU v únoru mírně klesla na 6,2 procenta

Svět

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1 procentního bodu na 6,2 procenta. Podobná byla situace i v zemích platících eurem, kde se míra nezaměstnanosti snížila stejným tempem na rekordní minimum 6,8 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost ze zemí EU zůstává v České republice.

Ilustrační foto

Personalisté: Uprchlíci z Ukrajiny nyní preferují manuální práce a brigády

Domov

Uprchlíci z Ukrajiny se do českého pracovního trhu zapojují postupně, zatím dávají přednost manuálním pracím a brigádám. Vzhledem k tomu, že převažují ženy, dá se očekávat, že využijí nejčastěji nabídek práce ve výrobě, obchodu nebo zdravotnictví. Vyplývá to z dnešních odpovědí zástupců personálních agentur na dotazy ČTK. Největší překážkou je podle nich nyní nedostatek ubytovacích kapacit v dojezdové vzdálenosti od zaměstnavatelů.

Ilustrační fotografie.

Domov

Svaz průmyslu: Ukrajince se chystá zaměstnat 72 procent firem

Uprchlíky z Ukrajiny je podle aktuálního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) připraveno zaměstnat 72 procent firem, většinou dlouhodobě. Firmy poptávají především kvalifikované pracovníky, zároveň počítají se zajištěním kurzů češtiny či překladatelů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes SP zveřejnil v tiskové zprávě.

Práce na pc, ilustrační fotografie

Studie: Ženy vydělávají v průměru o pětinu méně než muži na stejných pozicích

Domov

Ženy v ČR nemají problém se sháněním práce, i nadále jsou ale placeny výrazně hůře než jejich mužští kolegové na stejných pozicích. Meziročně se tento rozdíl ještě prohloubil, ženy tak vydělávají v průměru o pětinu méně. Proti západním zemím Česko i nadále zaostává v počtu žen zastoupených ve vedení firem, vyplývá z aktuální studie společnosti PwC. Pandemie covid-19 přibližování se pracovních podmínek mezi muži a ženami zastavila.

Voda

Personální agentury aktivně hledají pozice pro Ukrajince, problémem je ubytování

Domov

Řada personálních agentur se aktivně sama snaží nalézt u zaměstnavatelů pracovní pozice pro pracovníky u Ukrajiny včetně ubytování pro jejich rodiny. Zároveň zaměstnavatelům pomáhají s legislativou při jejich zaměstnávání nebo zřizují pro Ukrajince i speciální internetové stránky nejen s nabídkami zaměstnání, ale i s informacemi, jak se například přihlásit ke zdravotnímu pojištění.

Aktuálně se děje

25. května 2024 20:54

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Češi ovládli MS v hokeji, ve finále v Praze porazili Švýcarsko 2:0 a vybojovali zlato

V neděli večer se v pražské O2 Areně koná vyvrcholení letošního hokejového světového šampionátu v České republice, ve kterém se utkává domácí národní tým s tím švýcarským. Jedná se o historicky první vzájemný zápas těchto dvou týmů ve finále v historii MS. Česká hokejová reprezentace se pak ve finále MS objevila poprvé po 14 letech a chtěla navázat na dosud poslední zlato z roku 2010, ale i na zlato z roku 1985, kdy se naposledy domácímu (tehdy československému) týmu podařilo ovládnout turnaj na domácí půdě. To pro Švýcary se jedná o druhou účast ve finále v historii, před šesti lety získali stříbro po porážce se Švédskem. Český tým nakonec zvítězil 2:0 a odnáší si vytoužené zlato.