reklama

V eurozóně se míra nezaměstnanosti v srpnu snížila na 6,4 % z červencových 6,5 %. Dále Eurostat odhadl, že v EU bylo v srpnu bez práce 12,837 milionu lidí, z toho 10,856 milionu v eurozóně. Oproti červenci se počet nezaměstnaných v EU snížil o 112 000 a v eurozóně o 107 000.

Zpráva Eurostatu také ukazuje, že v České republice se v srpnu opět snížila míra nezaměstnanosti v kategorii do 25 let, a to na 8,5 % z červencových 9,6 %. V celé EU míra nezaměstnanosti v této věkové kategorii zůstala na 14 %.

V případě České republiky Eurostat využívá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od dat Úřadu práce ČR. Podle ČSÚ míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu vzrostla o 0,1 procentního bodu na 3,6 %, což je druhý měsíc za sebou zvýšení.

Nezaměstnanost v Česku od března do června klesala, ale v červenci a srpnu zažila mírný nárůst. Odborníci očekávají stagnaci nebo mírný růst v následujících měsících. V rámci Evropské unie má Česká republika dlouhodobě jednu z nejnižších mír nezaměstnanosti.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v srpnu v Ústeckém kraji s 5,4 procenty lidí bez práce, následuje Moravskoslezský kraj se 4,9 procenty nezaměstnaných. Naopak nejnižší míra nezaměstnanosti byla opět v Jihočeském kraji s 2,6 procenty. Zlínský a Vysočina kraje měly stejnou míru nezaměstnanosti - 2,7 procenta.

V průměru připadalo na jedno volné pracovní místo 0,9 uchazeče o zaměstnání. Největší konkurence na pracovním trhu byla v Karvinsku, kde na jedno místo připadalo deset zájemců. Následovalo Bruntálsko s 5,5 uchazeče na jedno pracovní místo a Mostecko s 4,5 uchazeče na pozici.