reklama

Statistiky ukazují, že stále přetrvává situace, kdy je více neobsazených pozic než nezaměstnaných. Ekonomická stagnace na trhu práce tak zatím není patrná, předpokládá se ale mírný růst nezaměstnanosti z důvodu sezonních faktorů.

Na konci listopadu bylo registrováno 263 226 lidí bez práce, což představuje nárůst o 2 585 osob oproti říjnu. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 1 788 na 278 708.

V průměru připadalo na jedno volné pracovní místo 0,9 uchazeče o zaměstnání. Největší nadbytek na pracovním trhu byl zaznamenán na Karvinsku s 9,8 uchazeče na jedno pracovní místo.

Naopak nejnižší poměr nezaměstnaných k nabídce pracovních míst byl na Mladoboleslavsku a v okrese Praha-západ, kde připadalo 0,2 uchazeče na jedno místo.

Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenána v Ústeckém kraji s 5,4 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost, a to 2,6 procenta, byla ve Zlínském kraji a na Vysočině. Podle prognóz Úřadu práce lze očekávat mírný nárůst nezaměstnanosti v následujících měsících v důsledku útlumu sezonních prací.