Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Future of Jobs: Světové ekonomické fórum naznačilo, co se stane s pracovním trhem

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Jaká je budoucnost našich zaměstnání? Zhruba čtvrtina pracovních míst na světě se v dalších pěti letech změní. Takové jsou závěry zprávy nazvané Future of Jobs, za kterou stojí Světové ekonomické fórum.

Místa budou vznikat a zanikat především kvůli technologiím a digitalizaci. V následující půldekádě se podle zprávy změní 23 procent míst, přičemž jich méně nových vznikne, než těch starých zanikne.

Úbytek pozic se očekává v kancelářích, na úřadech, v bankách či na poštách. Poroste naopak poptávka autoprůmyslu po specialistech na samořízená a elektrická vozidla. Zájem bude také o odborníky na strojové účení umělé inteligence či kyberbezpečnost.

Nejvíce míst má přesto přibýt v autodopravě pro řidiče nákladních automobilů či autobusů či ve školství pro středoškolské učitele. Velká většina firem se také hlásí ke snaze o další digitalizaci.

Zpráva Future of Jobs je výsledkem průzkumu u přibližně osmi stovek společností, které zaměstnávají 11 milionů lidí.

Témata:  práce zaměstnání

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy