Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům dosud přes 367.500 víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti. Ženy tvoří 72 procent dospělých. Cizinecké policii se nahlásilo téměř 287.000 příchozích. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdne je v ČR zhruba 300.000 ukrajinských uprchlíků, protože někteří odjíždějí. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují.

"K dnešku pracuje na českém pracovním trhu víc než 70.000 lidí, kteří přišli z Ukrajiny a dostali ochranu. Je to pozitivní zpráva i z hlediska efektu odvodů a podpory ekonomiky," uvedl Jurečka. Podotkl, že se obsazují místa, která byla dlouho volná.

Většina volných pozic, které eviduje úřad práce, je pro lidi s nízkou kvalifikací. Experti doporučují, aby se ČR co nejvíce snažila využít vzdělání a dovednosti příchozích. Pro uplatnění na odbornějších postech je však potřeba znalost češtiny. Ministerstvo školství zveřejnilo požadavky na podobu jazykových kurzů pro uprchlíky. Provozovatelé mohou vzdělávání připravit a žádat o akreditaci. Jazykovou přípravu pak uhradí úřady práce, využijí k tomu evropské peníze na podporu zaměstnanosti.

Podle dřívějšího zjištění ministerstva práce má maturitu 22,5 procenta příchozích a vysokou školu 28,5 procenta. Celkem 16,5 procenta lidí je vyučených a nejvýš základní vzdělání má 32,5 procenta uprchlíků.

Vedení úřadu práce upozornilo opakovaně na to, že i když mohou uprchlíci od 21. března v ČR pracovat bez překážek a povolení, zaměstnavatelé musí jejich přijetí jako u jiných cizinců nahlásit. Oznámit ho musí nejpozději v den nástupu uprchlíka do zaměstnání.