Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik vydělají politické strany? Čísla jsou závratná

Sněm hnutí ANO
Sněm hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Stát vyplatil loni na příspěvcích politickým stranám a hnutím přes 624 milionů korun. Částka je o více než 60 milionů korun vyšší než předloni. Některé strany dostaly minulý rok navíc příspěvek na úhradu nákladů za volby do Evropského parlamentu. Nejvíce peněz získalo loni vládní hnutí ANO, a to zejména díky počtu poslanců i krajských zastupitelů. Stát vyplatil příspěvek 36 uskupením. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo financí.

ANO získalo 161 milionů korun, z toho 70,2 milionu korun tvořil příspěvek na poslanecké mandáty a 47 milionů korun na zastupitelské mandáty. Finančně druhou nejúspěšnější stranou se stala opoziční ODS, které stát vyplatil 85,7 milionu korun. Vládní ČSSD získala asi o deset milionů korun méně než občanští demokraté.

Lidovcům stát vyplatil 55,7 milionu korun, komunistům zhruba o dva miliony korun méně. Piráti získali 45,1 milionu korun, hnutí SPD 41,1 milionu korun, STAN 38,8 milionu korun. Nejméně peněz ze sněmovních seskupení obdržela TOP 09, které stát poslal 32,7 milionu korun.

Z mimosněmovních stran byli nejúspěšnější Starostové pro Liberecký kraj. Získali 6,3 milionu korun díky dvěma senátorům a zastupitelským mandátům.

Stát vyplácí stranám za každého poslance nebo senátora 900.000 korun ročně, za každého krajského zastupitele nebo zastupitele hlavního města Prahy 250.000 korun. Kromě toho mají strany, které získaly ve sněmovních volbách přes tři procenta hlasů, nárok na roční dotaci od šesti do deseti milionů korun podle volebního zisku.

Evropské volby přinášejí 30 korun za každý hlas stranám, které v nich získali nejméně jedno procento hlasů. V roce, kdy se konají sněmovní volby, stát stranám vyplácí kolem miliardy korun. Rovněž v těchto volbách existují příspěvky na úhradu volebních nákladů.

Témata:  politické strany Hnutí ANO politika

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.