Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výsledek sněmovních voleb bude mít vliv na stranické rozpočty

Češi vyrazili k volbám
Češi vyrazili k volbám
Foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images

Výsledky sněmovních voleb rozhodnou mimo jiné o tom, zda a kolik peněz budou strany dostávat od státu. Jeho příspěvky totiž mohou tvořit značnou část stranických rozpočtů. Problémy hrozí kvůli předvídanému úbytku poslanců sociálním demokratům i komunistům, kteří vládu ANO a ČSSD podporovali. Polepšit by si naopak mohly opoziční uskupení, která se sdružila ve volebních koalicích.

Do vážných finančních potíží by se mohla dostat ČSSD zvláště v případě, pokud se jí nepodaří udržet se ve Sněmovně. Nejstarší česká politická strana v uplynulých letech kvůli ztrátě voličské přízně postupně opouštěla své pozice. Loni hospodařila se ztrátu 30 milionů korun a její bankovní úvěr se zvýšil ze 148 na 170 milionů korun.

Sněmovní strany mají ze zákona nárok na 900.000 korun za každého poslance ročně. Navíc dostávají strany, které překročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny, desetimilionový příspěvek za obdržené hlasy a také příspěvek na klub. Jeho výše činí od letoška 27.000 korun měsíčně a 5845 korun za každého člena. Strana, která získá alespoň 1,5 procenta hlasů, dostane za každý hlas jednorázově 100 korun. Strany se ziskem mezi třemi a pěti procenty hlasů budou navíc mít každoroční minimálně šestimilionový příspěvek. Strany dostávají také příspěvek za senátory a krajské zastupitele.

Za loňský rok strany ze státního rozpočtu dostaly podle webu ministerstva financí za poslanecké mandáty celkem 180 milionů korun. ANO, které minulé minulé sněmovní volby vyhrálo, loni inkasovalo ze státního rozpočtu celkem 145,8 milionu korun, z toho 70,2 milionu korun za 78 poslanců.

ČSSD měla od státu 67,4 milionu korun, z toho 13,5 milionu korun za 15 poslanců. Stejný příspěvek za poslance měli i komunisté, kteří od státu dostali celkem 46,2 milionu korun.

ODS dostala 77,3 milionu korun, z toho 22,5 milionu korun za 25 poslanců. KDU-ČSL měla 49,8 milionu korun, z toho devět milionů za deset poslanců. Piráti měli 41,3 milionu korun, z toho 19,8 milionu za 22 poslanců. Stejnou částku za poslance měla i SPD, kvůli absenci senátorů a nižšímu počtu krajských zastupitelů dosáhla celkem na 35,6 milionu korun.

STAN bral 38,4 milionu korun, z toho 5,4 milionu korun za šest poslanců. TOP 09 získala 29,1 milionu korun, z toho 6,3 milionu korun za sedm poslanců.

Stát vyplácí politickým stranám a hnutím každoročně přes 550 milionů korun. Loni to bylo zhruba 563,8 milionu Kč. V roce sněmovních voleb je částka vyšší. V minulém volebním roce 2017 stát poslal seskupením celkem zhruba miliardu korun.

Za nynější celé čtyřleté volební období získá ANO na příspěvcích souvisejících se sněmovními volbami podle propočtu ČTK 470,8 milionu korun, ODS 187,3 milionu korun, Piráti 173,8 milionu korun a SPD 173,1 milionu korun. Celkový příjem komunistické strany z těchto dotací bude činit 133,3 milionu korun, sociální demokracie 130,8 milionu korun a KDU-ČSL 105,4 milionu korun. TOP 09 si přijde na 92,1 milionu korun a STAN na 87,8 milionu korun. Svobodní obdrželi za voličské hlasy před čtyřmi lety 7,9 milionu korun.

Témata:  politické strany volby

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy