"S ohledem na rozšiřující se nákazu covid pozitivních pacientů v okolních zařízeních, zejména sociálního typu jako je Domov pro seniory Havířov, jsme navýšili kapacitu naší jednotky," uvedla Murínová. Dodala, že dnes nemocnice přijala na jednotku pět pacientů z havířovského zařízení.

Adamcová uvedla, že ve středisku Helios Domova pro seniory Havířov je aktuálně jeden nemocný klient a dva zaměstnanci, jeden nakažený senior zemřel. Ve středisku Luna je devět nemocných uživatelů a pět zaměstnanců, také v tomto zařízení jeden senior nákaze podlehl.

"V úterý na středisku Luna bude Krajská hygienická stanice provádět v traktu, kde byl výskyt covidu, testy. Týkat se budou asi 50 uživatelů a až 30 zaměstnanců," řekla Adamcová.

Dodala, že pět seniorů ze střediska Luna je v nemocnici v Karviné, čtyři uživatelé v havířovské nemocnici, kde je také jeden klient ze střediska Helios. Zaměstnanci jsou doma na neschopence.

V obou střediscích platí zpřísněné užívání osobních ochranných prostředků pro personál, zejména respirátorů třídy FFP2 a jednorázových rukavic. Oddělení, v nichž byli potvrzeni pozitivní zaměstnanci a klienti, jsou v režimu karanténních opatření v plném rozsahu, pro zaměstnance tam tedy platí navíc používání ochranných plášťů, štítů nebo brýlí.

"S ohledem na dvě soukromé nemocnice v okolí, které nepřijímají k ošetření covid pozitivní pacienty, kromě infekčního oddělení v nemocnici v Havířově, jsme zůstali v okrese Karviná jediným poskytovatelem péče pro tyto pacienty. Vedení nemocnice takto reaguje na situaci v okrese Karviná a je kapacitně připravena situaci řešit," doplnila Murínová.

V Moravskoslezském kraji se od počátku pandemie nakazilo covidem-19 celkem 4431. Vyplývá to z dnešní aktualizace údajů chytré karantény, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Nejvyšší přírůstky pravidelně připadají právě na Karvinsko. Podle dnešních údajů se tam nakazilo už 2360 lidí, přičemž 1841 se z nemoci zotavilo, aktuálně je tam 506 nemocných, 13 lidí z tohoto okresu ve spojitosti s covidem-19 zemřelo.

Na Prachaticku budou kvůli šíření koronaviru povinné roušky ve všech veřejných vnitřních prostorách. Platit to bude od středy. V úterý začne platit na Prachaticku zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. V Jihočeském kraji budou od středy povinné roušky v nemocnicích, domovech pro seniory i na úřadech. Po dnešním zasedání krizového štábu to ČTK řekly jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) a ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Hejtmanství obyvatelům kraje doporučuje, aby začali roušky nosit i v dalších vnitřních prostorách, v nichž se schází víc lidí, jako jsou nákupní centra, veřejná doprava nebo kulturní zařízení.

Štáb zasedal kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19. Přes dvacet případů přibylo za víkend na Prachaticku, kde jsou nakaženi převážně zahraniční pracovníci jedné firmy. Hygienici otestují 270 pracovníků, výsledky budou znát koncem týdne.

"Na Prachaticku bude nařízení používat roušky v uzavřených prostorách, mimo bydliště, i v dopravě. Dále se zakážou návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních v Prachaticích. Občanům Prachaticka doporučujeme, aby opatření, která platí pro Prachaticko, dodržovali i na území kraje," řekla Stráská.

Zákaz návštěv nemocnic a domovů pro seniory v okrese bude platit od úterý, do odvolání. Kotrbová předpokládá, že roušky v okrese budou povinné několik týdnů. Personál i pacienti prachatické nemocnice musí nosit roušky ve vnitřních prostorách nemocnice. "Přítomnost otce u porodu je i nadále možná při dodržení platných hygienických opatření," uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

V celém Jihočeském kraji bude povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, lékárnách, sociálních službách a na úřadech jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance úřadů.

Na Písecku, kde se o víkendu vyskytlo několik nových případů koronaviru u píseckých házenkářek, žádná omezení krizový štáb nenavrhnul. Nová omezení neplatí ani pro hromadné akce. "Pořadatelům doporučujeme sledovat situaci, ale rozhodně je nechceme překvapovat, že jim ze dne na den něco zakážeme," řekla hejtmanka.

Jihočeští hygienici v sobotu zaznamenali 25 nových případů koronaviru. Byl to největší denní nárůst v regionu od začátku šíření covidu-19. Z 25 nových případů tvoří 19 zahraniční zaměstnanci firmy z Prachatic.

Podle informací ČTK jsou zahraniční pracovníci z firmy Intica Systems. Velká část je z Maďarska, bydlí na jedné ubytovně. Hygienici nařídili speciální režim pro 270 zaměstnanců firmy. Z toho 48 zatím poslali do karantény. Tuto středu vyšetří hygienici 270 pracovníků společnosti. Firma zaměstnává podle Kotrbové asi 400 lidí.

"O víkendu jsme komunikovali s vedením firmy, navrhovali další počty zaměstnanců. Jestli budeme testovat komplet celou firmu, je ještě v jednání," řekla ředitelka. Odběrové stany připraví hasiči, s testováním vypomohou prachatická i českobudějovická nemocnice.

Hygienici rovněž evidovali čtyři nakažené házenkářky extraligového Sokolu Písek. Tým přerušil přípravu, pacientky jsou v izolaci.

V kraji tak stále zůstává 64 pacientů s covidem-19. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu koronaviru jsou na tom jižní Čechy stále nejlépe. Na 100.000 obyvatel zde připadá 41,76 případu. Od začátku šíření nákazy onemocnělo covidem-19 v regionu 269 lidí.