reklama

Za pondělí přibylo 41 případů nákazy novým koronavirem, což je nejmenší denní přírůstek od 13. března. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

V pondělí bylo v Česku provedeno 7667 testů na covid-19. Ve všední dny laboratoře v posledních dnech zvládají kolem osmi tisíc testů, o víkendech či svátcích jich bývá zhruba polovina. Celkem bylo v Česku zatím otestováno 226.255 vzorků včetně opakovaných u jednoho člověka.

Odborníci považují za jeden z klíčových údajů pro zvládání epidemie počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterých je v posledních dnech méně než čtyři sta, podle nejnovějších údajů se v nemocnicích léčí 359 nakažených. Z toho 71 pacientů bylo v těžkém stavu nebo vyžadovalo intenzivní péči. Ani počet vážně nemocných se výrazně nemění. Jako vyléčení nebo do domácí karantény už odešlo z nemocnic 609 osob, víc než polovina ze všech dosud hospitalizovaných.

Podíl nově zaznamenaných případů covid-19 na počtu testů činil v pondělí jen 0,53 procenta. Je to nejmíň od potvrzení nákazy v Česku s výjimkou 4. března, kdy nebyl potvrzen žádný nový případ nemoci. Od úterý se tento ukazatel drží pod dvouprocentní hodnotou, na začátku dubna byl přitom podíl potvrzených případů nákazy na počtu testů skoro pět procent.

Nejvíc nakažených má Praha, absolutně i v přepočtu na počet obyvatel. Nakazilo se zatím 1693 Pražanů, což znamená 124 na 100.000 obyvatel. V přepočtu na obyvatele následuje Karlovarský kraj, kde v poslední době přibyly desítky případů na Chebsku. Nejmenší kraj republiky eviduje 351 nemocných, což vychází na 119 infikovaných na 100.000 obyvatel. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji na 100.000 obyvatel připadá stále necelých 27 případů.

V hlavním městě s covidem-19 i nejvíc lidí zemřelo, lékaři zde zaznamenali 82 úmrtí. Následuje Moravskoslezský kraj s 26 a Karlovarský s 22 zemřelými. Jediný člověk s covidem-19 dosud zemřel ve Zlínském kraji.

Denní nárůst nových případů se drží šestý den po sobě pod stovkou, přibývají jen desítky nových nakažených. Dosud nejvíce nemocných mělo Česko za jeden den 27. března, a to 373. Nejvyšší denní přírůstek za tento měsíc má 3. duben s 332 novými případy.

Podle zdravotnických statistiků a epidemiologů Česko šíření koronaviru zatím zvládlo, nyní se má zaměřit na kontrolovaný návrat k normálního životu a nastartování zdravotnictví. Stát postupně uvolňuje bezprecedentní omezení volného pohybu, podnikání i běžného života, které zemi na několik týdnů utlumily. Nouzový stav platí v Česku od 12. března a vláda ho chce kvůli trvání některých restrikcí prodloužit do 25. května.

reklama