Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kupka: Dopravci budou mít na příští rok zajištěnu elektřinu na pohon vlaků

České Dráhy
České Dráhy
Foto: České dráhy

Železniční dopravci budou mít na příští rok zajištěný dostatek elektrické energie na pohon osobních i nákladních vlaků. Stejně tak se nemusejí obávat nedostatku elektřiny provozovatelé městské hromadné dopravy. Během setkání představenstva Svazu dopravy v Pardubicích to dnes řekl novinářům ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

"Objem elektřiny je rezervovaný a je garantovaná i výše, strop pro zajištění veškeré trakční energie, a to nejen pro samotnou železnici, ale i pro tramvaje u dopravních podniků, pro trolejbusy a pro metro," uvedl Kupka. Ministr počítá s tím, že takto bude zajištěný rok 2023, další roky bude řešit v následujících měsících i podle toho, jak se bude vyvíjet cena energií.

"Všichni dopravci už mohou počítat s konkrétní cenou, kterou zaplatí za elektrickou energii, a tím pádem už mohou uzavírat další smlouvy se svými obchodními partnery a promítnout reálnou cenu do ceny své služby," řekl Kupka.

Zastropování ceny elektrické energie bude mít podle něj významný pozitivní dopad na železniční dopravu jako celek. Bez něj by dopravci bojovali s vysokou mírou nejistoty, jaká bude situace v příštím roce, což by mělo značný vliv na další růst cen zboží i samotné dopravní služby. Cena dopravní cesty na železnici by se neměla příští rok příliš zvyšovat. Podle Kupky by nárůst měl být nižší než míra inflace.

Témata:  vlaky Martin Kupka

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy