Výskyt nových alergií souvisejících s nošením roušek či respirátorů kvůli šíření covidu-19 se podle lékařů z pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) nepotvrdil. Nějakým druhem alergie trpí až 40 procent Čechů. Nejčastější jsou na pyl, roztoče a prach, informovala dnes nemocnice v tiskové zprávě.
V současnosti je v plném proudu pylová sezóna."V dubnu je nejsilnější bříza, protože její pyly mají velký dolet, tedy i zásah. Navazovat na ni budou od poloviny května trávy," uvedla Jitka Petanová z Oddělení klinické imunologie a alergologie VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Podle odborníků se čas výskytu jednotlivých pylů mění, což souvisí i s klimatickými změnami. Doba květu trav, které jsou v Česku nejsilnějším alergenem, se od května protahuje v poslední době až do konce července. "Narůstají počty uvolněných pylových zrn, které vyvolávají alergické projevy," uvedla. Mění se podle ní také vlastnosti alergenů. Častěji se také lékaři setkávají s reakcemi na květ černého bezu a už na jaře a v létě také s plísněmi, pro které bylo typické podzimní období s vlhkem a tlejícím listím.
První projevy alergií se objevují v kojeneckém věku, první alergická reakce v životě se ale může objevit až v seniorském věku. Trápit je může například rýma, dušnost, slzení očí nebo zánět spojivek. "Jedinci, kteří mají v organismu geneticky zakódované dispozice k alergické reakci, se mohou se svým typem alergenu ve vysoké koncentraci poprvé setkat až ve vyšším či dokonce seniorním věku," dodala.
Lékem první volby jsou podle lékařů antihistaminika, který tlumí příznaky alergie. Těmi jsou nejčastěji rýma, pálení očí, svědění v nose a krku, kýchání či dušnost. Používá se také lokální terapie jako jsou nosní spreje, oční kapky, masti nebo gely na kožní alergické projevy.
Při těžkých formách alergií je podle lékařů možná terapie, při níž je pacient po dobu tří až pěti let vystavovaný alergenu, který mu způsobuje potíže. Petanová připomněla, že nadváha či obezita zhoršuje jakékoliv onemocnění, protože podporuje zánětlivé reakce organismu, které brání léčbě nebo ji zpomalují.
Témata: lékaři, zdravotnické roušky
Související
7. ledna 2025 19:13
6. prosince 2024 14:39
4. prosince 2024 16:44
28. listopadu 2024 11:52
17. listopadu 2024 18:59
24. října 2024 19:37