Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli šíření covidu-19 se zpřísní podmínky při návratu z některých zemí

Cestování, ilustrační fotografie.
Cestování, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pro neočkované Čechy se od pondělí zpřísní podmínky návratu z některých evropských zemí. Do přísnějších kategorií budou zařazeny Itálie, Švédsko, Lotyšsko, Maďarsko či Rakousko. V tiskové zprávě to ČTK dnes sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Důvodem zpřísnění je šíření koronavirové varianty omikron. Mírnější podmínky naopak budou nově platit v případě cest z Rumunska.

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. Kvůli šíření omikronu budou od pondělí nově na mapě cestovatele v nepřísnější, tedy tmavě červené kategorii umístěny Itálie, Malta a Švédsko. V červené budou nově Lotyšsko, Maďarsko, Rakousko a Azorské ostrovy, a naopak Rumunsko se přesune do zelené kategorie.

Mezi zelené země bude i nadále patřit Vatikán, z mimoevropských zemí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguay nebo Tchaj-wan.

Červená kategorie označuje země s vysokým rizikem nákazy, od pondělí do ní budou patřit Bulharsko, Finsko, Lotyšsko, Maďarsko, Rakousko a Azorské ostrovy. Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) budou spadat Andorra, Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Francie, Malta, Itálie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Kypr, Norsko, Monako, Island, Irsko, Řecko, Estonsko, Litva, Polsko, Portugalsko včetně Madeiry, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Španělsko včetně Baleárských a Kanárských ostrovů a Švýcarsko. Do poslední kategorie jsou zahrnuty i ostatní země mimo EU.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčná osoba mimo domov musí nosit respirátor do obdržení výsledku testu. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář s výjimkou individuální dopravy.

Podmínky při návratu se kromě cest z některých jihoafrických států netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Česko uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo jí odpovídající vakcínou, kterou schválila Světová zdravotnická organizace (WHO) pro nouzové použití. Tyto osoby musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu ministerstva. Může jít také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle evropského nařízení.

Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučuje, aby lidé kvůli šíření covidu-19 cestování omezili.

Témata:  cestování Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zbyněk Stanjura /ODS/

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.