Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli větru neprojede na Žďársku hlavní trať z Prahy do Brna 21 vlaků

Vlakový přejezd, ilustrační fotografie
Vlakový přejezd, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Kvůli stromům spadlým na trati u Žďáru nad Sázavou, která je nyní hlavní spojnicí Prahy a Brna, neprojede dnes úsek 21 vlaků. Vyplývá to z informací na webu Českých drah (ČD). Provoz bude podle prvních odhadů Správy železnic zastavený do půlnoci.

ČD ale odhadují, že oprava by mohla být hotová dřív, řekl ČTK mluvčí Českých drah Lukáš Kubát. Kvůli silnému větru popadaly stromy v úseku dlouhém asi 200 metrů na trakční vedení u Žďáru nad Sázavou a Ostrovem nad Oslavou na Vysočině.

"Týká se to všech normálních rychlíků a osobních vlaků, které tam projíždějí. Jen mezinárodní vlaky jsou odkloněné přes Pardubice a Českou Třebovou. Správa železnic sice odhaduje (konec oprav) na půlnoc, ale my si myslíme, že obnovení provozu by mohlo být o něco dřív," řekl Kubát. Jak doplnil, na rozdíl od vlaku z Budapešti do Prahy, který musel na Břeclavsku zastavit kvůli poškozené troleji a lidé čekali přes čtyři hodiny na odtah soupravy, tam žádný vlak neuvízl.

Správa železnic (SŽ) informovala o přerušení provozu na twitteru. Denně místem jezdí desítky vlaků. České dráhy (ČD) zajistí náhradní autobusovou dopravu, některé rychlíky pojedou přes Olomouc. "Jezdí tam teď všechny spoje, které jezdí z Prahy do Brna. Jsou to desítky vlaků, Českých drah, RegioJet, k tomu nějaká regionální doprava. Je to značná komplikace," řekla dnes ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

České dráhy zajistí v úseku náhradní autobusovou dopravu. "V tuhle chvíli máme nějaké autobusy přislíbené, měly by další přibýt. Některé mezinárodní vlaky nepojedou po této trati, ale přes Přerov a Olomouc, tudíž se vyhnou Brnu," řekl Kubát.

Na Vysočině byla dnes od rána kvůli následkům větru přerušená doprava na tratích Havlíčkův Brod a Veselí nad Lužnicí a z Jihlavy do Brna. České dráhy (ČD) zajišťovaly náhradní dopravu. Do 21:00 bude podle webu ČD přerušený provoz na trati Kostelec u Jihlavy – Jindřichův Hradec. V úseku Jihlava - Jindřichův Hradec zavedl národní dopravce náhradní autobusovou dopravu.

Témata:  vlaky

Související

Aktuálně se děje

25. února 2026 8:42

Trump v projevu ke stavu Unie vyzdvihoval úspěchy a varoval Írán

Americký prezident Donald Trump v rekordně dlouhém projevu ke stavu Unie vyzdvihoval zlepšený výkon ekonomiky. Šéf Bílého domu se soustředil zejména na domácí témata, ocenil také Národní gardu či vítězný tým ledních hokejistů, který v neděli získal zlato na zimních olympijských hrách. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Úřad vlády

Vláda řešila prevenci vzniku závislostí. Ruší se několik orgánů

Babišova vláda zasedla poprvé v kompletním složení, tedy už i s nově jmenovaným ministrem životního prostředí Igorem Červeným (Motoristé). Zabývala se mimo jiné zprávou o plnění Akčního plánu politiky v oblasti závislostí 2023–2025, zrušila několik svých pracovních a poradních orgánů a rozhodla o přesunu agendy Rady pro výzkum, vývoj a inovace z Úřadu vlády na Ministerstvo průmyslu a obchodu.