Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři bojovali o život ženy ve Znojmě, měla prorostlou dělohu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Lékaři ze znojemské nemocnice zachránili po porodu matku, která měla prorostlou dělohu, což je život ohrožující stav. Život jí zachránilo radikální řešení v podobě odstranění dělohy a může se těšit ze zdravého chlapečka. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní je spojení spontánního porodu a odstranění dělohy ojedinělé.

Žena rodila v nemocnici druhé dítě. "Už při prvním porodu měla zásadní komplikaci v podobě vzrostlé placenty, kterou se podařilo zvládnout konzervativně, bez operačního zákroku. Při druhém těhotenství už byla její placenta perkretní, tedy prorostlá skrz, což je život ohrožující komplikace spojená s velkou krevní ztrátou," uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Radek Chvátal.

Podle něj takový případ vyžaduje radikální operační řešení. "Poporodní riziko bylo velmi vysoké, a to především v podobě nezastavitelného krvácení. Jedinou možnou cestou je rychlé a okamžité odstranění dělohy," doplnila mluvčí.

Podle ní i přes velkou ztrátu krve kolem dvou litrů provedli lékaři zákrok rychle. "Bylo to díky excelentní souhře týmu nejen gynekologů, anesteziologů a chirurgů, ale také díky porodním asistentkám, instrumentářkám a anesteziologickým sestrám," řekla Veselá.

Podle Chvátala bývá podobná situace vysoce riziková a mnohdy končí fatálně.

Práci personálu pochválil ředitel nemocnice Martin Pavlík. "Nepřeháním, když řeknu, že díky excelentní souhře multioborového týmu je maminka naživu a těší se doma s rodinou ze zdravého miminka. Upřímně před kolegy smekám," dodal Pavlík.

Žena přivedla na svět syna Martina s váhou 3730 gramů a mírou 50 centimetrů.

Témata:  porody život děti Znojmo lékaři

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy

přijímací zkoušky roku 2024

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.