reklama

Žena rodila v nemocnici druhé dítě. "Už při prvním porodu měla zásadní komplikaci v podobě vzrostlé placenty, kterou se podařilo zvládnout konzervativně, bez operačního zákroku. Při druhém těhotenství už byla její placenta perkretní, tedy prorostlá skrz, což je život ohrožující komplikace spojená s velkou krevní ztrátou," uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Radek Chvátal.

Podle něj takový případ vyžaduje radikální operační řešení. "Poporodní riziko bylo velmi vysoké, a to především v podobě nezastavitelného krvácení. Jedinou možnou cestou je rychlé a okamžité odstranění dělohy," doplnila mluvčí.

Podle ní i přes velkou ztrátu krve kolem dvou litrů provedli lékaři zákrok rychle. "Bylo to díky excelentní souhře týmu nejen gynekologů, anesteziologů a chirurgů, ale také díky porodním asistentkám, instrumentářkám a anesteziologickým sestrám," řekla Veselá.

Podle Chvátala bývá podobná situace vysoce riziková a mnohdy končí fatálně.

Práci personálu pochválil ředitel nemocnice Martin Pavlík. "Nepřeháním, když řeknu, že díky excelentní souhře multioborového týmu je maminka naživu a těší se doma s rodinou ze zdravého miminka. Upřímně před kolegy smekám," dodal Pavlík.

Žena přivedla na svět syna Martina s váhou 3730 gramů a mírou 50 centimetrů.