Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři chystají studii, která má potvrdit účinky laseru pro léčbu post-covidu

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Čeští lékaři připravují studii, která má potvrdit účinky laserové terapie na poškozené plíce pacientů po covidu-19. Už v březnu loňského roku s ním ošetřovali i hospitalizované včetně lidí na jednotkách intenzivní péče. Na tiskové konferenci to dnes uvedl primář rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Kolín Lukáš Cibulka.

Klinická data z ošetření více než 700 pacientů podle něj ukázala zlepšení u více než 90 procent, kteří léčbu ambulantně nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění podstoupili.

Nějaké následky po prodělání covidu-19 má 15 procent všech nakažených a 30 procent hospitalizovaných. Často jde právě o poškození plic po covidovém zápalu plic. Dosud se podle dat ministerstva zdravotnictví nakazilo 3,36 milionu obyvatel a dalších 162.000 má podezření na opakovanou infekci. Hospitalizací bylo více než 194.000, z nich přes 37.000 na jednotkách intenzivní péče.

Někteří pacienti podle Cibulky ještě několik měsíců po nákaze pociťují postcovidové příznaky jako přetrvávající kašel, dušnost, bolesti zad a sníženou výkonnost. Lidé, kterým se stav nelepší několik týdnů po pozitivním testu, by měli podle něj kontaktovat svého praktického lékaře a požádat o vyšetření plicním specialistou. Stav plic ověří vyšetření spirometrií a rentgenem.

Léky, které by tyto příznaky přímo léčily, neexistují. Často tak pacienti podstupují rehabilitaci. Laser podle Cibulky zmenšuje zjizvení na plicích, které lidé po covidu mají. "Čím dříve zahájíme léčbu, tím jsou výsledky lepší," řekl Cibulka. Často se takoví pacienti po covidu nemohou vrátit ke svým běžným sportovním nebo volnočasovým aktivitám. V některých případech musí využívat i domácí podávání kyslíku.

Jako první protizánětlivé účinky neivazivního laseru na plíce pacientů s covidem vyzkoušeli lékaři v americkém Bostonu. V současné době ho využívají desítky pracovišť v ČR. Nedochází k žádnému narušení kůže, jaké lidé znají z řezání laserem, jde o fotochemickou reakci, ke které dochází vlivem záření na buňky plic.

Jedna série ošetření je pět aplikací na obě plíce po dobu pěti po sobě následujících dní, u některých pacientů se i opakuje. Pokud se lékaři rozhodnou tímto způsobem ošetřovat hospitalizovaného s covidem, je léčba hrazená z denní sazby za hospitalizaci z veřejného zdravotního pojištění. Jedno ošetření jedné plíce v ambulanci stojí řádově stovky korun.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 lékaři

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2025 21:50

Kometa Brno v úvodním finálovém zápase hokejové extraligy porazila Dynamo Pardubice 2:1

V úvodním finálovém zápase hokejové Tipsport extraligy mezi HC Dynamo Pardubice a HC Kometa Brno, který se odehrál na východě Čech, bylo k vidění napínavé drama, které dospělo až do prodloužení. Zatímco domácí Dynamo šlo do zápasu s cílem získat cenný první bod, na konci večera se radovali hráči Brna, kteří zvítězili 2:1 a ujali se vedení v sérii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy