Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři varují před popáleninami způsobenými sluncem

Nohy, ilustrační fotografie
Nohy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Lékaři varují před popáleninami způsobenými sluncem. Od počátku prázdnin zdravotníci popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice ošetřili 15 pacientů s takovým zraněním. Často šlo o děti. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

"Ošetřili jsme 15 pacientů s popáleninami až 2. stupně, které si lidé přivodili nadměrným sluněním. Všechna zranění si vyžádala nejméně týdenní léčení. A co je alarmující, více než polovinu pacientů tvořily děti. Jejich kůže je totiž stejně jako kůže seniorů ke spálení mnohem náchylnější," uvedla.

Lékaři upozorňují, že i na konci srpna sluneční paprsky mohou způsobit vážné zdravotní potíže. Podle přednostky Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava Zdenky Němečkové Crkvenjaš snáší sluneční záření každý člověk jinak. Záleží na fototypu pokožky i na věku.

"Ošetřili jsme třeba několik dětí z příměstských táborů, které krémy s UV faktorem sice měly, ale nepoužívaly je. Je vždy na dospělých, aby na děti dohlédli," řekla přednostka.

Doplnila, že pokud už si člověk kůži na slunci spálí a jedná se jen o zarudnutí, měl by si pomoci chlazením vodou. "V žádném případě by ale lidé neměli na spálenou kůži přikládat led," dodala. Pokud se na spálené kůži objeví puchýře, je nutné vyhledat odborné ošetření, protože v takovém případě už se jedná o popáleninu 2. stupně. Léčba obvykle spočívá v aplikaci speciálních prostředků na hojení ran, které zabrání vzniku infekce a vytvoří správné prostředí k rychlé regeneraci pokožky.

Témata:  zdraví léto Fakultní nemocnice Ostrava

Aktuálně se děje

20. června 2024 20:37

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy