Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři z ambulancí: Nemáme zkušenost s prací na JIP

lékaři
lékaři
Foto: Pixabay

Většina lékařů z ambulancí nemá zkušenost s prací na jednotkách intenzivní péče. Mezi ambulantními specialisty jsou asi dvě pětiny ve věku nad 60 let a mnozí zatím nebyli očkováni proti covidu-19. Lékaři to uvedli v prohlášení, kterým reagovali na možnost svého zapojení v přetížených nemocnicích. Lékaři z ambulancí navrhují, že převezmou péči o ambulantní pacienty, kteří docházejí do nemocnic.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes uvedl, že kvůli zhoršování situace v nemocnicích uvažuje o obnovení pracovní povinnosti mediků a případně i zdravotníků z ambulantního sektoru.

Podle ambulantních specialistů by se ale nejprve měly uzavřít nemocniční ambulance, které nepečují o covidové pacienty, a tito lékaři by měli nastoupit do lůžkové péče. "Řada našich kolegů již nabídla přilehlým nemocnicím, že se postará o jejich ambulantní pacienty," uvedl v prohlášení Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů. Stát by měl podle specialistů využít co nejvíce pomoc armády a armádních lékařů.

Pokud by lékaři z ambulancí měli nastoupit do nemocnic, musí to být podle nich dobrovolné a musí se respektovat jejich věk, zdravotní stav a kvalifikace. "Vysoce specializovanou práci na JIPkách mohou provádět jen ti lékaři, kteří k tomu mají příslušné vzdělání a zkušenost s obsluhou aktuálně užívaných přístrojů," napsal Jojko. Stát by jim pak měl poskytnout kompenzace, které pokryjí ztráty z uzavření ambulancí. Musí se také najít řešení, kdo a jak se postará o jejich pacienty.

Podle dat ministerstva bylo k dnešku v nemocnicích 6171 pacientů s covidem-19, z toho 1175 na jednotkách intenzivní péče. V některých krajích dosáhly kapacity nemocnic svých limitů, špatná je situace v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Také některé nemocnice v Praze hlásí jen jednotky volných míst.

Témata:  lékaři koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.