reklama

Největší síť lékáren v Česku Dr.Max podle mluvčího Michala Petrova o víkendu doprodala všechny zásoby respirátorů třídy FFP2 z minulého týdne. "Už v neděli jsme do lékáren i e-shopu začali distribuovat nové dodávky a další budou následovat v příštích dnech. Lokálně mohou být respirátory FFP2 vyprodané, vývoj je opravdu dynamický. Není ale důvod k panice," řekl ČTK Petrov.

Situace je podle něj úplně jiná než na jaře, kdy panoval dočasně globální výpadek ochranných prostředků. "Za uplynulé měsíce se v ČR etablovala řada spolehlivých domácích výrobců, což znamená, že nejsme závislí výhradně na dovozech a dodávky neváznou na cestě mimo území ČR. Respirátorů FFP2 je zkrátka zatím na trhu dost, jde jen o kapacitu distribuce," uvedl mluvčí.

Naléhavé potřeby řeší podle něj firma při momentálním výpadku respirátorů FFP2 prodejem ústenek. "Zdvojené chirurgické roušky jsou přípustná alternativa a u nich nezaznamenáváme ani momentální výpadky. Pokud jde o objem, který tento týden očekáváme u dodávek respirátorů FFP2 do našich lékáren a e-shopu, jedná se určitě o víc než milion kusů," dodal Petrov.

Enormní zájem o respirátory zaznamenává také síť Pilulka. "Od chvíle, kdy se v médiích objevila informace o povinnosti nosit FFP2 respirátory nebo dvě chirurgické roušky na místech, jako jsou obchody, hromadná doprava nebo nemocnice, evidujeme extrémní zájem zákazníků o tyto produkty. Zásoby jsme doplnili a v tuto chvíli máme dostatečné zásoby jak roušek, tak respirátorů," řekla dnes ČTK mluvčí firmy Kateřina Schotliová.

Internetová lékárna Lékárna.cz má podle mluvčí Romany Žatecké momentálně respirátory FFP2 skladem, i když nabídka se kvůli zájmu citelně zmenšila. "V pátek v podvečer jsme byli se skladovou zásobou téměř na dně. Podařilo se nám ale nakoupit a ještě o víkendu doplnit skladové zásoby. A i když se už z nové dodávky respirátorů jen za část víkendu prodala asi třetina a respirátory stále z nabídky mizí doslova před očima, máme v tomto okamžiku obličejové masky na skladě a objednávky odbavujeme obratem," uvedla Žatecká.

"Další závoz skladu očekáváme zítra (v úterý), kdy se naše momentální základní nabídka zase rozšíří, a to o respirátory české výroby a také barevné. Ceny nezvyšujeme, zákazník u nás koupí respirátor v průměru za 20 až 25 korun," dodala.

Povinnost mít vyšší ochranu dýchacích cest by mělo ministerstvo zdravotnictví vyhlásit od úterý. Kromě respirátorů třídy FFP2 nebo KN95, budou moci lidé v obchodech, nemocnicích nebo veřejné dopravě využít jako alternativu nanoroušky, případně dvě chirurgické ústenky. Důvodem opatření je podle Blatného horší epidemická situace se šířením britské mutace koronaviru.

Internetový obchod lékáren Agel o víkendu kvůli obrovské poptávce vyprodal všechny zásoby respirátorů. Pracovníci e-shopu nyní zajišťují jejich nové dodávky. Po pátečním rozhodnutí vlády o zpřísnění povinnosti ochrany dýchacích cest několikanásobně vzrostl také prodej respirátorů v lékárnách Agel, které je stále mají v nabídce a doplňují zásoby. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

"Rekordní zájem zaznamenal e-shop Lékáren Agel, kde se zásoby respirátorů během víkendu zcela vyprodaly. Během dneška a zítřka bude ale zboží opět naskladněno," uvedla Miloševská. Zákazníci mnohem častěji nakupovali respirátory i v lékárnách Agel. "Poptávka po respirátorech od pátku v našich lékárnách Agel několikanásobně vzrostla, ale na tuto situaci jsme již byli připraveni a měli jsme dostatek respirátorů ve všech lékárnách," uvedla Miloševská.

reklama