Úřad v minulých dnech dostal několik podnětů na lety soukromých dronů nad hořícími částmi parku. Na twitteru se rovněž objevil záznam trasy úterního letu soukromého ultralehkého letadla Atec Zephyr nad Meznou a Růžovou v Českém Švýcarsku.

Řízení letového provozu dnes už dříve vydalo navigační výstrahu, podle které se mají letadla kvůli leteckému hasičskému zásahu vyhnout prostoru v okruhu tří kilometrů nad Janovem. Výstraha platí do pátečních 22:00, ale následně vydaný zákaz Úřadu pro civilní letectví má vyšší váhu.

Zákaz provozu letadel, vrtulníků i dronů v zasažené oblasti Českého Švýcarska je podle Jaroslava Řešátka z firmy DJI Teling standardním krokem pro podporu bezpečnosti letecké techniky, ale i dronů záchranných a policejních složek. "Letový prostor je v takových situacích výrazně zahuštěný, lety dronů soukromých osob zde narušují náročnou práci záchranářů a případná srážka s vrtulníkem by mohla mít tragické následky. Každý provozovatel dronu by si měl sám uvědomit nesmyslnost svého počínání, bez ohledu na to, že ÚCL vyhlásí dočasnou oblast jako no-fly zónu," řekl ČTK.

Rozsáhlý požár na 1000 hektarech parku v současnosti pomáhá hasit sedm vrtulníků. Vedle dvou strojů, které poslaly na pomoc Polsko a Slovensko, s ohněm bojují i dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a také vrtulník firmy Czechoslovak Group. Dnes by měly dorazit dva speciální hydroplány Canadair z Itálie. Mezipřistání mají odpoledne na letišti ve Vodochodech.