Nakonec rozhodla, že testy budou zatím dál zdarma pro všechny zájemce, a to kvůli nepříznivému vývoji epidemie koronaviru v některých evropských zemích. Od tohoto měsíce se budou také pravidelně testovat neočkovaní zaměstnanci i klienti pobytových sociálních služeb.

Lidé mají tedy dál měsíčně z veřejného zdravotního pojištění nárok na dva testy na covid-19 metodou PCR a na čtyři antigenní testy. Preventivní testy potřebují jako prokázání bezinfekčnosti například pro návštěvu kulturních či sportovních akcí i pro využití některých služeb. Testovat se nemusí ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali covid v posledním půl roce.

Vláda zatím neplánuje obnovit povinné pravidelné testování ve firmách, které bylo na jaře. Smysl by podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) mělo tehdy, pokud by takzvané incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, bylo nad hodnotou 75. Nyní je 13. Situace je ale podle ministra dynamická a na konci září může být jiná.

Nejméně jednou týdně se budou od září testovat zaměstnanci a klienti sociálních služeb, kteří nejsou očkovaní či neprodělali v poslední době onemocnění covid-19. Jedním z důvodů je to, že proočkovanost zejména u personálu není na takové výši, jak by si úřady představovaly. Povinnost se vztahuje na poskytovatele zdravotních služeb, kteří nabízejí dlouhodobou lůžkovou péči či sociální pobytové služby.