Inauguraci bude přihlížet asi 800 hostů, z nich asi 600 tvoří poslanci, senátoři, soudci, rektoři, velvyslanci a další zástupci důležitých institucí a veřejného života. Pavel dostal k dispozici možnost pozvat 200 hostů z řad příznivců. Další lidé dostali pozvánku na číši vína do Španělského sálu.

Veřejnost bude moct sledovat slavnostní akt na velkoplošných obrazovkách na Hradčanském náměstí nebo třetím hradním nádvoří. Část příchozích se dostane i do katedrály svatého Víta, kde se po inauguraci uskuteční modlitba a koncert České filharmonie.

"Pokud budou návštěvníci chtít jít dovnitř Pražského hradu, musí projít standardními kontrolami. Chráněné koridory budou jen pro ústavní činitele a zvané hosty," uvedla Vohralíková.

Slavnostní slib Pavel složí na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu, která začne ve 14:00, do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Po slavnostním aktu, jehož zakončení doprovodí i dělostřelecké salvy, Pavel přednese projev. V době, kdy se budou lidé přesouvat z Vladislavského sálu do Španělského na číši vína, Pavel odejde s manželkou na balkon na třetím nádvoří pozdravit veřejnost. Tento okamžik bude podle Vohralíkové doprovázet několik překvapení.

Pavel následně položí květiny u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Slavnost na Pražském hradě zakončí kolem 18:00 ekumenická modlitba ve svatováclavské kapli v katedrále svatého Víta za vlast a prezidenta. Pavel poté přejde do hlavní lodě katedrály, kde zahraje Česká filharmonie za řízení dirigenta Jakuba Hrůši Te Deum od Antonína Dvořáka.

Pořadatelé nepředpokládají, že se do svatovítského chrámu vydají všichni hosté pozvaní do Španělského sálu. V 17:45 proto dostanou možnost se do katedrály dostat i lidé čekající na třetím hradním nádvoří.

Pavlova mluvčí Markéta Řeháková uvedla, že budoucí prezident a jeho tým bude i po inauguraci úřadovat z Hrzánského paláce pravděpodobně do konce března. "O přesunu na Pražský hrad se rozhodne až po výsledcích bezpečnostních prohlídek," řekla. Vohralíková bude na Hradě už od 10. března.

O tom, zda Pavel bude bydlet na Hradě či jinde, stále rozhodnuto není. Podle mluvčí by preferoval zůstat v Černoučku na Litoměřicku. Vohralíková sdělila, že Pavel neměl příležitost se dosud podívat na to, kde by na Hradě mohl pobývat. Stane se tak po inauguraci.

reklama