reklama

Deník N uvedl, že na pražském Hlavním nádraží se od této středy už vakcínou Janssen očkovat nebude. Příchozí dostanou látku Spikevax od firmy Moderna, a to bez předchozí registrace.

"Vakcínu Janssen budeme aplikovat naposledy 7. prosince 2021. Bude se podávat první, druhá i posilující dávka vakcíny od firmy Moderna. Posilující dávku bude možné podat pacientům, kteří obdrželi vakcíny Janssen, Comirnaty (Pfizer), Spikevax (Moderna) i Vaxzevria (Astra Zeneca)," sdělila Deníku N Eva Libigerová, mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka, která centrum na Hlavním nádraží provozuje.

Účinnost všech vakcín postupem času klesá, nejvíce se to týká jednodávkové vakcíny Janssen. Ministerstvo minulý týden oznámilo, že vyzve lidi očkované touto látkou k přeočkování. SMS zprávu by mělo ode dneška posílat těm, kdo byli očkováni před víc než dvěma měsíci. Podle dat o očkování dostalo Janssen skoro 400.000 lidí, z toho zhruba 236.000 z nich déle než před dvěma měsíci.

U ostatních vakcín se počítá s přeočkováním po půl roce. Lidé nad 60 let či chronicky nemocní mohou na posilující dávku dostat už po pěti měsících.

Vakcínou Janssen očkuje v současné době víc než šest desítek očkovacích centrech včetně velkých, kam mohou lidé chodit bez registrace. Podle končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pro řadu lidí bylo atraktivní, že stačila jedna dávka. "Myslím, že bychom ji měli mít k dispozici pro lidí, kteří mají třeba kontraindikované mRNA vakcíny. Ale do budoucna se bude asi spíš utlumovat," řekl už dříve. Omezit její aplikaci chce i jeho pravděpodobný nástupce Vlastilmil Válek (TOP 09). Z ostatních typů vakcín už ČR dál neobjednává vektorovou vakcínu AstraZeneca, v lednu byl měla být dostupná i proteinová vakcína od firmy Novavax.

Od Nového roku se platnost očkovacích certifikátů proti covidu zkrátí na devět měsíců a pro prodloužení bude nutné se znovu očkovat.