reklama

Sněmovna tento týden odmítla žádost vlády, aby nouzový stav pokračoval i po neděli. Kabinet považuje opatření, která může bez stavu nouze od pondělí vyhlašovat, za nedostatečná. O situaci jednal s hejtmany v pátek, další videokonference se uskuteční dnes večer. "Situace, která vznikla nedohodou vlády a opozice ve Sněmovně, staví hejtmany do role, kdy máme být těmi, kteří během 48 hodin rozhodnou, jestli je, nebo není třeba nouzový stav," uvedl Kuba. Označil to za systémově nesprávné řešení.

Předseda ODS Petr Fiala ČTK napsal, že občanští demokraté se svými hejtmany postupují společně. "K dalším jednáním jsem vládu vyzýval opakovaně, situaci je potřeba řešit. Na jednání jsem samozřejmě připraven," uvedl Fiala.

Jednat je připraven také předseda lidovců Marian Jurečka. "Požádal jsem již včera (v pátek) premiéra, ať jsme přítomni na včerejším jednání s hejtmany. Já jsem připraven jednat, protože jen jednání je cesta, jak najít dobré řešení," uvedl. Jednání by se mělo podle něj týkat zástupců vlády, hejtmanů a předsedů stran, kteří jsou ochotni sednout k jednacímu stolu. "Za KDU-ČSL je takové jednání jedinou cestou k řešení," dodal.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan ČTK napsal, že spolu s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem vyzýval premiéra k jednání už v pátek, ale bez odezvy. "Sliby premiéra, že je ochoten jednat, se nenaplnily. Musíme všichni, i pan premiér, překonat svá ega," uvedl Rakušan. Vyjádření Pirátů, které v Asociaci krajů zastupuje pražský primátor Zdeněk Hřib, ČTK shání.

reklama