Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský bude ve čtvrtek v Praze jednat s rumunským protějškem Aureskem

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Facebook Jan Lipavský

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude ve čtvrtek v Praze jednat se svým rumunským protějškem Bogdanem Aureskem. Proberou dopady války na Ukrajině, rozšiřování Evropské unie či bezpečnostní spolupráci. V dnešním avízu to uvedla česká diplomacie. Tisková konference ministrů je v plánu v 13:30.

Lipavský s Aureskem budou diskutovat o vzájemných vztazích a ekonomické spolupráci, reakci na ruskou agresi na Ukrajině a regionálních dopadech války. Tématy jednání budou též bezpečnostní situace v Evropě, spolupráce v Severoatlantické alianci (NATO), energetická bezpečnost, rozšiřování EU a schengenský prostor.

Naposledy byl rumunský ministr zahraničí na jednání s českým protějškem v Praze před 15 lety. Tehdy Karel Schwarzenberg přijal Adriana Cioroianua.

Rumunsko patří k zemím, kam zamířilo po ruské invazi nejvíce ukrajinských uprchlíků, podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jich bylo téměř milion. Více jich zamířilo pouze do Polska, Ruska a Maďarska. Česko je s více než 400.000 uprchlíky z Ukrajiny zase zemí, která jich přijala nejvíce na počet obyvatel.

Témata:  Jan Lipavský

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy