reklama

V posledních dnech se řešila zejména úterní návštěva izraelského krajně pravicového ministra Itamara Ben Gvira na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kterou označili za provokaci Palestinci, arabské státy, izraelská opozice i například Německo. Znepokojení vyjádřili také někteří členové Rady bezpečnosti OSN a zdůraznili nutnost zachování statu quo na tomto pahorku, který je posvátný pro židy i muslimy.

Přímo k této záležitosti se Lipavský na dotaz ČTK nevyjádřil. "Nová izraelská vláda je u moci teprve pár dnů. Je tedy příliš brzy na nějaká hodnotící stanoviska," uvedl.

Netanjahu se svou stranou Likud zvítězil v listopadových parlamentních volbách. Poprvé v historii Izraele jsou součástí vlády i krajně pravicové síly, a to Náboženský sionismus, Židovská síla a Noam. Dále jsou v kabinetu také zástupci dvou ultraortodoxních stran - Šas a Jednotný judaismus tóry.

"Věřím, že zkušený politik a nejdéle sloužící izraelský premiér Benjamin Netanjahu dokáže po řadě opakovaných voleb v posledních letech zklidnit vnitropolitickou situaci v Izraeli, vést stabilní vládu a moderovat své koaliční partnery," dodal šéf české diplomacie.