Česká republika se na začátku října stala předsednickou zemí Rady guvernérů MAAE. Funkci bude po 12 měsíců vykonávat český velvyslanec při OSN, OBSE a dalších mezinárodních organizacích ve Vídni Ivo Šrámek. I díky tomu bude podle Lipavského spolupráce efektivnější.

"Ocenil jsem kroky pana generálního ředitele Grossiho při podpoře ukrajinských úřadů, které jsou odpovědné za bezpečný provoz této výlučně ukrajinské elektrárny v mimořádně obtížných podmínkách, které způsobila agrese Ruska," sdělil ČTK Lipavský.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden nařídil vládě převést Záporožskou jadernou elektrárnu do ruského vlastnictví. "Snahy Putinova režimu ukrást Ukrajincům jadernou elektrárnu jen dále zhoršují podmínky, za kterých musí ukrajinský provozovatel zajišťovat její bezpečný provoz," poznamenal ministr. Grossi jej ujistil, že mise MAAE situaci uklidňuje. "Pan Grossi je se svými spolupracovníky na místě v neustálém spojení," dodal Lipavský.

MAAE se v uplynulých měsících dostala do středu mediální pozornosti kvůli napětí kolem elektrárny okupované ruskými jednotkami, která se stala terčem ostřelování. Grossi byl součástí širšího inspekčního týmu do elektrárny na začátku září. V elektrárně nyní situaci monitoruje čtyřčlenný tým agentury.

Česká republika, jež kromě Rady guvernérů MAAE předsedá v tomto půlroce také Radě Evropské unie, je podle Grossiho klíčovým partnerem agentury. S Lipavským dnes hovořil o jaderné budoucnosti a situaci na Ukrajině, opět apeloval na vytvoření ochranné zóny kolem celého areálu, uvedl na twitteru.

Dnešního jednání se zúčastnila také šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Na twitteru poděkovala Grossimu za neúnavnou práci a odvahu. "Stálý tým MAAE na elektrárně je velkým přínosem pro nezávislé hodnocení situace," konstatovala.