Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský: Přesun české ambasády do Jeruzaléma nyní není na pořadu dne

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

O přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma politická reprezentace nerozhodla. Není to na pořadu dne, je potřeba nyní řešit jiné především bezpečnostní otázky. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který se v Praze setkal se svým izraelským protějškem Elim Kohenem. O přesun ambasády usiloval bývalý prezident Miloš Zeman.

Zeman v prosinci v Radiožurnálu řekl, že předpokládá, že vláda brzy schválí přesun velvyslanectví. Požádal tehdy premiéra Petra Fialu (ODS), aby zemi společně při této příležitosti navštívili. Fiala tehdy pro ČTK uvedl, že je přesunu nakloněn, při tehdejším předsednictví v Radě EU a válce na Ukrajině ale musela podle něj vláda řešit aktuálnější výzvy.

"Česká diplomacie říká, že takový krok má své náklady a rizika, má svá pozitiva. Politická reprezentace v tuto chvíli v té věci nerozhodla a nemyslím si, že je to něco, co by na druhou stranu bylo na pořadu dne," řekl dnes Lipavský.

"Je to otázka, kterou je potřeba klást těm, kteří usilují o přesun zastupitelského úřadu z Tel Avivu do Jeruzaléma, mluví o tom především izraelská strana. To je idea, která se objevuje ve veřejném prostoru, společenských debatách neustále," dodal ministr.

Izrael, který obsadil východní část Jeruzaléma za války v roce 1967, považuje celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, zatímco většina zemí považuje východní Jeruzalém za okupované území. Spojené státy, Honduras, Guatemala a Kosovo jsou jediné země, které mají v Jeruzalémě velvyslanectví. Ostatní země je mají v Tel Avivu.

V březnu napsal zpravodajský web The Times of Israel, že by se do Jeruzaléma mohlo v dubnu přestěhovat maďarské velvyslanectví. Maďarská prezidentka Katalin Nováková tehdy na dotaz ČTK uvedla, že o tom zatím není rozhodnuto.

České velvyslanectví v Tel Avivu má v Jeruzalémě od předloňského roku úřadovnu.

Témata:  Izrael Jan Lipavský

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy