Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád bezprecedentní výzvou, a to jak z hlediska dopadu na zdraví, tak na ekonomiku a blahobyt občanů. Při zahájení dvoudenního Česko-afrického zdravotnického fóra v Černínském paláci v Praze to dnes uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
S českými partnery jednají o zvládání pandemie či financování a posilování zdravotnického sektoru zástupci osmi afrických zemí a šest tamních ministrů zdravotnictví. Na fóru se také budou prezentovat české firmy.
Podle Lipavského se s pandemií zvýraznily již existující strukturální a společenské problémy, například byla narušena veřejná důvěra ve vlády a doporučení expertů, což bylo znásobeno i vlnou dezinformací.
Zásadní je podle ministra kromě snahy o zabránění šíření viru také to, aby vakcíny proti covidu-19 byly dostupné všem. Za důležité považuje též posílit zdravotnické systémy mimo jiné efektivními investicemi do primární péče, propagace zdraví a prevence.
Ministerstvo zdravotnictví podle šéfa resortu Vlastimila Válka (TOP 09) aktuálně připravuje dar 250.000 vakcín proti covidu-19 pro Zambii. Uvedl to na twitteru.
Posilování zdravotnických kapacit podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy aktuálně řeší celý svět. "Úkolem české ekonomické diplomacie je přitom také ukazovat česká řešení, která by mohla zaujmout právě na kontinentu s tak dynamickým růstem obyvatelstva, jako je Afrika," uvedl.
Téma podle něj dostává další rozměr s nadcházejícím českým předsednictvím v Radě Evropské unie. "Hledání surovinové bezpečnosti je velkým tématem celé EU a Afrika je jedním ze spojenců," dodal Tlapa. Také podle Lipavského je spolupráce mezi Afrikou a EU jednou z priorit i co se týče zdravotnického průmyslu.
Na fóru se představí přes 20 českých firem sdružených v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). Africkým partnerům nabídnou svá řešení například pro intenzivní a ambulantní péči, infekční oddělení, chirurgii nebo laboratoře. Poprvé se podle organizátorů na fóru budou prezentovat modulární jednotky, jejichž základ tvoří ocelové kontejnery.
"Česko má řadu kvalitních a světově úspěšných výrobců zdravotnických prostředků. Naší výhodou je, že nenabízíme jednotlivé produkty, ale celá komplexní řešení, a to včetně financování," uvedl místopředseda představenstva AVDZP Petr Foit.
Dnes odpoledne mají také podepsat memorandum o porozumění česká zdravotnická firma Block a ministr zdravotnictví Pobřeží slonoviny. V září bylo podle organizátorů dohodnuto, že společnost vybuduje deset malých center prvního zdravotnického kontaktu a regionální stolůžkovou nemocnici.
Afrika zůstává podle organizátorů ve výdajích na zdravotnictví hluboko pod průměrem evropských zemí, dá se ale podle expertů očekávat růst soukromých, veřejných i externích výdajů na zdravotnictví. Organizace spojených národů odhaduje, že by hodnota zdravotnického trhu v Africe v roce 2030 měla dosáhnout 260 miliard dolarů (přes šest bilionů korun), což je téměř dvojnásobek tržního objemu z předloňska.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45