Lipavský navštívil Ukrajinu společně s ministry zahraničí Slovenska a Rakouska na začátku února ještě před ruskou invazí. Šéfové diplomacií tehdy mimo jiné vyjádřili podporu politické nezávislosti Ukrajiny.

"Na Ukrajině jsem byl na začátku února. A v červenci se tam chystám znovu. Abych ukázal jasnou podporu České republiky Ukrajině a abych se zeptal osobně svého protějška Dmytra Kuleby a dalších státních představitelů, jak jim můžeme dále pomoci," sdělil Lipavský. Česko ví, jaké to je, když se Rusko snaží o nadvládu nad jiným státem, uvedl. "Dejme Kremlu jasně najevo, že takové chování je nepřípustné. ČR je s Ukrajinou a bude i nadále," doplnil.

Zelenskyj dnes ve videoprojevu k poslancům a senátorům poděkoval za českou pomoc a podporu, vyzval, aby byl udělen Ukrajině status kandidátské země Evropské unie. Uvedl, že věří, že ČR bude mezi lídry při obnově ukrajinské ekonomiky a infrastruktury. Vyzval k přijetí sedmého sankčnímu balíčku proti Rusku.

"Prezident Zelenskyj citoval nenaplněné heslo sovětské okupace Československa z roku 1968," uvedl Lipavský směrem k výroku "Jsme s vámi, buďte s námi," který hlava ukrajinského státu dnes ve videoprojevu několikrát zopakovala. "O to důležitější je dnes podporovat Ukrajinu, kam Kreml opět ze strachu ze svobody poslal svoje tanky," doplnil šéf české diplomacie.

Heslo "Jsme s vámi, buďte s námi" používal po okupaci 21. srpna 1968 Československý rozhlas, od kterého ho pak přebrala další média, objevilo se na letácích.

Česko podle Lipavského bude nadále podporovat Ukrajinu ve snaze o obnovu územní celistvosti. Ruská armáda musí být z ukrajinského území vytlačena, poznamenal. Česká diplomacie bude podporovat udělení kandidátského statusu, doplnil.