reklama

Zbraní z kategorie C-I, tedy těch, které nevyžadují zbrojní průkaz, ale majitel musí nahlásit jejich vlastnictví, loni policisté evidovali 2854. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla Irena Pilařová z policejního prezidia.

Nejvíce měli loni lidé zbrojních průkazů ve skupině E, která opravňuje držení zbraně pro ochranu života a zdraví. Loni jich bylo 252.245. Následovaly zbrojní průkazy ve skupině B, tedy ke sportovním účelům, kterých bylo 164.962. Zbrojních průkazů k loveckým účelům bylo vydáno 115.817, ke sběratelským účelům pak 107.168. Kvůli výkonu zaměstnání bylo vydáno 67.684 průkazů.

Z registrovaných zbraní lidé nejčastěji vlastnili ty v kategorii C, mezi které patří některé plynové zbraně či opakovací pušky, policie jich loni evidovala 484.220. Zbraní, které musí policie povolit, tedy těch v kategorii B, policisté zaznamenali 470.958. Do kategorie B spadají krátké opakovací či samonabíjecí zbraně nebo signální zbraně. V kategoriích "zakázaných zbraní", pro jejichž držení musí příslušný policejní útvar udělit výjimku, bylo evidováno celkem 4772 zbraní.

Do zbraní kategorie D, k jejichž držení není třeba zbrojní průkaz, patří například volně prodejné vzduchovky, paintballové zbraně nebo historické zbraně. Tyto zbraně není nutné registrovat ani hlásit, policie tak jejich statistiky k dispozici nemá. I jejich majitelé ale musí dodržovat zákonné povinnosti.

Počty zadržených nelegálně držených zbraní policie neeviduje, loni od ledna do listopadu však podle statistik kriminality zaznamenala 298 skutků kvalifikovaných jako trestný čin nedovoleného ozbrojování.

Loni v lednu začala platit novela zákona o zbraních, která kromě dalšího zjednodušila způsob likvidace zbraní nebo zavedla nové kategorie zbraní. Součástí novely byla půlroční zbraňová amnestie, při které lidé odevzdali nebo si nechali zaregistrovat téměř 3700 zbraní a 133.000 kusů střeliva.