reklama

Předseda ČSSD Jan Hamáček v úterý uvedl, že už v hlavě má jméno osoby, která by měla být nominována na ministra kultury. Spekulovalo se hned o několika jménech, Hamáček je ale odmítl komentovat.

Dodal ale, že s dotyčným člověkem už jedná. Představit by ho chtěl do pátku. Uvedl také, že s touto osobou by už prezident Miloš Zeman neměl mít žádný problém.

Server Novinky.cz s odkazem na důvěryhodný zdroj z okolí vedení ČSSD uvedl, že se jedná právě o Zaorálka. Někdejší šéf české diplomacie už údajně na nabídku kývnul.

Zaorálkovo jméno bylo prý od počátku v užším výběru kandidátů poté, co prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem kultury místopředsedu ČSSD Michala Šmardu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) informace o Zaorálkovi označil za spekulace. "Nechci to komentovat, čekám na nominaci pana Hamáčka," řekl. Na dotaz, jestli by měl problém s účastí Zaorálka ve vládě, řekl, že v minulosti měli "různé výměny názorů", ale v principu s ním problém nemá.

V minulosti se objevily spekulace o tom, že by se ministrem kultury mohl stát i Jan Birke. Poslanec ČSSD a náchodský starosta dnes ČTK řekl, že takovou nabídku nedostal. S Hamáčkem hovořil telefonicky pouze o podpoře, kterou jako předseda ČSSD může očekávat před pátečním jednáním předsednictva strany, na kterém část straníků chce jednat o jeho odvolání. Hradecká ČSSD, kterou Birke reprezentuje, stále za Hamáčkem stojí a chce, aby sociální demokraté ve vládě pokračovali.

Zaorálek by podle Birkeho byl dobrým ministrem kultury. "Kdyby na to přistoupil a kdyby to byl Luboš Zaorálek, tak Luboš Zaorálek má přeci všechny věci, které je třeba splňovat. Je jazykově vybavený, je známý v zahraničí, je bývalý ministr zahraničních věcí. Zvládnul resort podstatně větší, než je ministerstvo kultury, má s tím zkušenosti. Je to silný člověk, silný hráč," řekl Birke ČTK s tím, že ale neví, jak se exministr zahraničí k případné nabídce postaví.

ČSSD hledá nového kandidáta na ministra kultury poté, co se v pondělí místopředseda strany Michal Šmarda rozhodl kandidatury vzdát. Šmardu na konci května na žádost ČSSD oficiálně navrhl do funkce Babiš. Zeman ale návrhu nevyhověl a minulý týden oznámil, že Šmardu považuje za nekompetentního, ačkoli podle ústavy prezident nemá hodnotit odbornost jednotlivých ministrů. Babiš, který předtím Šmardu několikrát podpořil, se po Zemanovu vyjádření připojil ke kritice sociálnědemokratického kandidáta.

reklama