reklama

Státní příspěvek na místo v klokáncích a podobných domovech, který nyní činí 22.800 korun se má od ledna podle projednávané novely o ochraně dětí zvýšit na 36.000 korun. Částka se od roku 2013 neměnila, výdaje ale vzrostly. Příspěvek se krátí za dobu, kdy dítě v domově nepobývá. Za den je to o 760 korun. Provozovatelé poukazují na to, že i když se zrovna o dítě nestarají, lůžko pro ně stále mají připravené, musí udržovat budovu a platit zaměstnance. Peníze jim pak chybí.

O mimořádných dotacích kabinet jedná v posledních letech každý rok. Loni ministerstvo klokánkům a podobným domovům dodatečně poslalo 40,5 milionu korun. Původně počítalo s 27 miliony, suma ale nestačila. Předloni to bylo 18,5 milionu korun. "Doufám, že je to naposledy. Změna legislativy přichází s uceleným řešením," řekla Maláčová k mimořádným dotacím na tiskové konferenci po jednání vlády.

Podle poskytovatelů péče je systém financování nastavený nevhodně. Kritizovali ho i někteří politici. Maláčová v novele navrhovala zvednout státní příspěvek na 30.000 korun. Poslanci do normy nakonec prosadili navýšení na 36.000 korun od ledna příštího roku. Senát by se měl normou zabývat začátkem září. Zákon dostane k podpisu i prezident.

Státní příspěvek se zavedl v roce 2006. Nejdříve se vyplácel ve čtyřech výších podle věku dítěte. Postupně se pak navyšoval. V roce 2012 se pohyboval od 18.792 do 30.564 korun, od roku 2013 se sjednotil na 22.800 korunách. Ministerstvo poukazuje na to, že po osmi letech kvůli růstu nákladů příspěvek pokrývá stále menší podíl výdajů. Současně ale resort podotýká, že částka od státu nemá hradit vše a financování má být z více zdrojů, tedy například i z úhrad od rodičů, přídavků na děti či darů.

Ministerstvo financí bylo v minulých letech proti vyplácení mimořádných dotací. Uvádělo, že jsou nesystémové. Pak ale s jejich poskytnutím souhlasilo. Stejně se k dofinancování stavělo i letos. Peníze na dofinancování vezme resort práce ze svého rozpočtu.