reklama

Babiš v úvodu projevu zdůraznil, že Česku se daří. "Naše země prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie," uvedl. Vyplývá to podle něj z říjnového zlepšení ratingu země agenturou Moody's, ale i žebříčků kvality života či přehlednosti a stability daňového systému.

Země se podle Babiše nemusí bát možného zpomalení světové ekonomiky. "Čeká nás skvělé období. Jsme Česká republika, země pro budoucnost! Za naší vlády se nikdy nebude opakovat děsivá situace z roku 2009, kdy vláda právě v době ekonomického ochlazení zaškrtila veřejné rozpočty, vzala lidem peníze, a tím ekonomické problémy ještě umocnila a neúměrně prodloužila," uvedl.

Předseda SPD Tomio Okamura ale tvrdí, že Babiš žije v jiné zemi než on. "Pan premiér říkal, jak se tady žije skvěle, přitom statisticky milion lidí, to znamená každý desátý, žije v České republice na hranici nebo pod hranicí chudoby,“ uvedl v pořadu Události, komentáře.

"Říká se, že tři sta tisíc lidí má exekuce. A tato vláda je u vlády už šest let, Andrej Babiš a ČSSD už vládnou šest let. A nepředložili vůbec nic, aby se těmto milionům lidí vůbec jejich životy zlepšily. Tito lidé skutečně živoří," dodal.

S tím souhlasí i předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Když se podíváme na listopadovou velkou studii o kvalitě života v České republice, tak 40 procent lidí je ve skupinách strádající a ohrožení, nemají úspory, nejsou sociálně a ekonomicky zabezpečení, nemají vybudované vazby," řekl České televizi.

Babiš podle něj přednesl standardní "babišovský projev" a zaměřil se na makroekonomické ukazatele, růst HDP nebo mezinárodní pozici České republiky, ale zapomíná na problémy běžných občanů.

Servítky si nebral ani předseda Senátu Jaroslav Kubera za ODS, který se k projevu Babiše vyjádřil ironicky. Premiér totiž v projevu uvedl, že kdyby byl Harry Potter a měl kouzelnou hůlku, stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem.

"Já jsem zaznamenal, že kdyby byl pan premiér Harry Potter, tak jak bychom už byli Švýcarsko, a mě hned napadlo, co kdyby byl Pán prstenů, to už jsme možná lepší než Amerika i s Čínou dohromady," reagoval Kubera.

reklama