Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mapa cestovatele se opět nezmění, platí zpřísněné podmínky pro cizince

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Takzvaná mapa cestovatele podruhé za sebou nedozná od pondělí žádných změn. Většina evropských zemí je v kategorii s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nadále platí zpřísněné podmínky pro cizince přijíždějící do České republiky.

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem patří v Evropě pouze Vatikán. Z mimoevropských zemí to jsou Bahrajn, Chile, Indonésie, Jižní Korea, Katar, Kolumbie, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Peru, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Uruguay. Ze seznamu tak vypadnou Argentina, Austrálie a Kanada. V oranžové a červené kategorii není žádná země.

Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika náleží Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Madeira, Azorské, Kanárské a Baleárské ostrovy a ostatní třetí země mimo EU.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčná osoba mimo domov musí nosit respirátor do obdržení výsledku testu. Pokud člověk použije veřejnou dopravu, musí mít test před návratem a zároveň jít na další pátý až sedmý den po příjezdu.

Podmínky při návratu se netýkají českých občanů a cizinců s povoleným pobytem, kteří mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Kvůli tomu, aby se zabránilo šíření varianty omikron, jsou cizinci, kteří na území ČR nemají povolení k pobytu, povinni před vstupem do ČR disponovat negativním výsledkem PCR testu, i když cestují ze zelených či oranžových zemí. Týká se to také cizinců s dokončeným očkováním či prodělaným onemocněním. Výjimku mají cizinci očkovaní třetí dávkou a děti do 12 let. Výjimku z předvstupního testu mají i děti ve věku 12 až 18 let, které mají ukončené očkování bez posilující dávky.

Neočkovaní cizinci nebo ti, kteří neprodělali covid, musí následně pátý až sedmý den po příjezdu do ČR podstoupit PCR test a nosit do doby obdržení výsledku respirátor při opuštění bydliště či ubytování. Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučuje, aby lidé kvůli šíření covidu-19 cestování omezili.

Témata:  cestování Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.