Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meningitida: Proč jde o extrémně nebezpečnou nemoc a jak probíhá přenos?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ZZS HMP

Složky integrovaného záchranného systému dnes v noci zasahovaly v Roztokách u Prahy kvůli podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Proč si ale jedna nemoc vyžádala takové manévry?

Meningitida je závažné infekční onemocnění, které postihuje ochranné obaly mozku a míchy – tzv. mozkové a míšní blány. Tato nemoc může mít velmi rychlý a dramatický průběh, a pokud není včas rozpoznána a léčena, může vést k trvalému poškození zdraví nebo dokonce k úmrtí.

Meningitida může být způsobena různými původci – nejčastěji bakteriemi nebo viry, vzácněji pak plísněmi či parazity. Mezi nejnebezpečnější formy patří bakteriální meningitida, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Jedním z hlavních bakteriálních původců je Neisseria meningitidis, známá jako meningokok. Ten se vyskytuje v několika typech – nejrozšířenější v Evropě je typ B, ale existují i další, jako A, C, W nebo Y.

Meningitida, zejména ta způsobená meningokokem, se přenáší kapénkovou cestou, tedy podobně jako chřipka nebo nachlazení. K nákaze může dojít při kašlání nebo kýchání, líbaní, sdílení nápojů, příborů nebo zubního kartáčku a dlouhodobém těsném kontaktu s nakaženou osobou.

Bakterie se běžně vyskytují ve sliznicích nosohltanu, a mnoho lidí je může nosit, aniž by onemocněli. Problém nastává, když bakterie proniknou do krevního oběhu a následně do mozkových blan.

Vyšší riziko nákazy hrozí lidem žijícím v kolektivech, kde je větší pravděpodobnost šíření infekce – například studentům na kolejích, dětem ve školkách, vojákům na ubytovnách či účastníkům hromadných akcí. Ohroženi jsou především kojenci, děti, dospívající a lidé se sníženou imunitou.

Příznaky se často rozvíjejí velmi rychle – během několika hodin. Mezi typické projevy patří silná bolest hlavy, ztuhlost šíje, vysoká horečka, zimnice, nevolnost a zvracení, světloplachost (bolest očí při světle) a zmatenost nebo ospalost.

U malých dětí se může nemoc projevovat nespecificky – podrážděním, nechutenstvím, neobvyklým pláčem nebo apatií. V některých případech se objeví i vyrážka, která se po zatlačení neztrácí.

Bakteriální meningitida vyžaduje okamžitou hospitalizaci a nasazení silných antibiotik. Úspěšnost léčby závisí na rychlosti zásahu. U virové formy bývá průběh mírnější a často se léčí podpůrně.

Pokud dojde k potvrzení případu meningokokové infekce, hygienici obvykle nařídí profylaktickou léčbu antibiotiky pro osoby, které byly v těsném kontaktu s nakaženým.

Očkování je nejúčinnější formou prevence. V Česku je očkování proti některým typům meningokoka součástí doporučeného očkovacího kalendáře, v některých případech je i hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Důležitá je i informovanost a rychlá reakce na příznaky. V případě podezření na meningitidu je vždy nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Meningitida je velmi nebezpečné onemocnění, které se šíří kapénkovou cestou a může ohrozit život během několika hodin. Rychlé rozpoznání příznaků, včasná léčba a preventivní očkování jsou klíčem k ochraně zdraví. 

Témata:  nemoci Zdravotnická záchranná služba

Související

Aktuálně se děje

21. července 2025 14:06

21. července 2025 11:18

Kozub je opět zamilovaný? Tohle je jeho půvabná kolegyně Bára

Jak už server Globe24.cz upozornil, herec a komik Štěpán Kozub je zřejmě opět zamilovaný. Po rozvodu s tanečnicí Barborou Drulákovou, se kterou má pětiletou dceru Anežku, přiznal, že v jeho životě znovu hraje roli láska – i když zatím nechce prozradit jméno své vyvolené.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy