Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MeSES odmítá kritiku, kterou vůči ní v pátek vznesla skupina lékařů

Lidé v rouškách, ilustrační foto
Lidé v rouškách, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

Mezioborová skupina pro epidemické situace vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením nového koronaviru. Skupina, v jejímž čele stojí hlavní epidemiolog kliniky IKEM Petr Smejkal, zahrnuje kromě epidemiologů také odborníky na ekonomii, sociologii či právo.

"Od doby, kdy byla skupina MeSES ustavena a začala pracovat, se vývoj epidemie dramaticky zlepšil tak, že nyní již umožňuje relativně rychlou obnovu běžného života," uvedla dnes skupina v prohlášení zaslaném ČTK. Zřízení poradního orgánu podle ní umožnilo rychle připravit odborná doporučení postavená na převládajících vědeckých názorech.

Bez mezioborového přístupu nebude podle skupiny možné obstát v těžkých krizích ani do budoucna. "Bez konzistentního, zodpovědného a promyšleného zvažování rizik, následků a společenských dopadů by se mohlo stát, že budeme znovu jen sčítat oběti a škody," uvádí skupina.

Výhrady vůči podílu MeSES na řízení protiepidemických opatření v Česku v pátek zveřejnila skupina 12 lékařů, mezi kterými je rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu.

"Tato standardní struktura a její odborná doporučení a rozhodnutí pro řešení koronavirové krize byly a stále jsou odsouvány na vedlejší kolej," tvrdí kritici. MeSES podle nich nenese za doporučení právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost, ač se jimi vláda při svých doporučeních zaštiťuje.

Kritizovali také přetrvávající opatření proti epidemii covidu-19, zejména plošné testování, které podle nich nedává za současné epidemické situace smysl. Cílem opatření musí být podle kritiků z řad lékařů nejen rychlá záchrana životů, ale také dlouhodobé zachování společenské infrastruktury, hodnotového a společenského systému.

MeSES poskytuje vládě doporučení pro boj s epidemií. Svá stanoviska také zveřejňuje na webu. Poslední je 10. května, kdy vládě doporučovala postupovat při zmírňování opatření konzervativně a nepřidávat do příští vlny zmírnění protiepidemických opatření další změny.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Jan Pirk Tomáš Zima

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.