reklama

"Hlavní líčení bylo nařízeno na 14. a 15. února 2024 do jednací síně 101 s tím, že na den 14. února 2024 jsou volání dva zpracovatelé znaleckých posudků. Dále bude prováděno dokazování listinami, vše v intencích vyjádřených v odůvodnění zrušujícího rozhodnutí Vrchního soudu v Praze," uvedl mluvčí soudu Adam Wenig pro ČTK.

V kauze podle Weniga nejsou navrhovány žádné další důkazy. Obžalovaní sdělili soudci Janu Šottovi, že o tom, zda budou vypovídat, se rozhodnu podle průběhu jednání.

Vrchní soud v Praze zrušil osvobozující rozsudek nad Babišem a Nagyovou v září. Odvolání proti verdiktu, kterým soud v lednu zprostil obě zmíněné osoby obžaloby, podal v dubnu státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna. Pražský městský soud případ projednával od loňského září.

Obžaloba tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce, podle vyšetřovatelů proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace.

Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš s Nagyovou ale vinu odmítali a podle soudce Jana Šotta se v trestním řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově.

Důvodem pro vyčlenění firmy byly podle něj rodinné vztahy. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu.