reklama

Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která na Metropolitním zdravotnickém kongresu prezentoval hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Proočkovanost u lékařů a sester se podle Smejkala stále zvyšuje. Zdravotníci také nyní chodí na posilující dávky, protože byli očkováni mezi prvními na začátku letošního roku. "Zdravotník, který má tři dávky, je podstatně méně rizikový než ten, který má dvě dávky," poznamenal Smejkal.

Nejnižší proočkovanost je mezi ostatním zdravotnickým personálem, dokončené očkování má 80 procent z nich. Podle ÚZIS profese sanitáře a fyzioterapeuta patřila mezi nejčastěji nakažené covidem. K 5. prosinci bylo mezi zdravotníky nakaženo 6356 lidí, z toho asi 900 lékařů, přes 2700 sester a zbytek jsou ostatní zdravotničtí pracovníci.

Smejkal podpořil zavedení povinného očkování mezi zdravotníky. "Očkování u zdravotníků je něco, co musíme vymáhat. Doufám, že u téhle profesní skupiny to bude povinné," řekl. V IKEM se podle Smejkala neočkovaní pracovníci musí každé tři dny podrobit PCR testu. Důvodem je mimo jiné to, že IKEM pečuje o rizikové pacienty a lidi po transplantacích.