reklama

Po zhruba desetiminutovém Minářově úvodním projevu se protestující vydali na pochod z Václavského náměstí k úřadu vlády. Hlavní program demonstrace se uskuteční na nedalekém Klárově. Protestu se podle hrubého odhadu policie účastní zatím přes 7000 lidí, uvedla kolem 18:30 na dotaz ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

"Jsme tady, protože nechceme tolerovat pokračující rozklad politické kultury v naší zemi. Nechceme tolerovat, že se normou stává obcházet zákony, být ve střetu zájmů a veřejně lhát," prohlásil Minář. Vláda podle něj také dosazuje do veřejných funkcí osoby, jejichž hlavním úkolem je sloužit Babišovým zájmům. Kritizoval v té souvislosti prezidentův návrh na jmenování poslankyně Heleny Válkové (ANO) ombudsmankou, podle něj by byla pouze obhájkyní Babišových zájmů.

Podle Mináře nestačí pouze kritizovat, demonstranti chtějí slyšet i pozitivní alternativu. "Bez politiků nelze politiku změnit, proto dostanou prostor říct své vize," řekl. Na Klárově dnes mají vystoupit zástupci sedmi uskupení. Nabídku dostala i vládní ČSSD, ale podle Milionu chvilek ji odmítla.

Minář na úvod demonstrace vyzval předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, aby se veřejně omluvil za své výroky, v nichž naznačil možnou zodpovědnost spolku Milion chvilek za kybernetický útok na nemocnici v Benešově. "Nesluší se, abyste jako poslanec Parlamentu České republiky estébáckým způsobem lhal, strašil lidi terorismem nebo státním převratem. Vyzývám vás, abyste se za svou lež veřejně omluvil, jinak budeme muset zvážit, zda se nehájit právní cestou," řekl Minář. Jeho slova protestující uvítali skandováním "žalovat". Vyjádření Filipa ČTK shání.

Demonstranti se po úvodních slovech vydali na pochod Prahou směrem ke Strakově akademii. Řada z nich měla transparenty volající po Babišově demisi, stejný požadavek i skandovali, ozýval se pískot z píšťalek. Na akci dohlížely desítky policistů.

reklama