Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo : Asi 6000 žádostí o solidární příspěvek musí lidé opravit, či doplnit

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zhruba 6000 žádostí o solidární příspěvek na ubytování uprchlíků musí lidé opravit, nebo doplnit. Téměř 4000 dávek úřady vyřídily a připravily k vyplacení. Prvním žadatelům by peníze měly dorazit dnes. Oznámilo to dnes ministerstvo práce.

O solidární příspěvek je možné žádat od 11. dubna. Lidé, kteří zdarma ubytují příchozí z válečných oblastí na nejméně 16 dnů v měsíci v kuse, mohou od státu na pokrytí nákladů získat 3000 korun na osobu. Na domácnost na měsíc je to pak nejvýš 12.000 korun. Kvůli náporu na úřady a technickým potížím se vyřizování protahovalo.

"Připraveno k výplatě je 3982 žádostí, první peníze přijdou již dnes. U 6037 žádostí musí dojít k opravě chyb či doplnění. V aplikaci je u žádosti uvedeno, o jakou chybu se jedná, zda je možné ji opravit a jak to udělat," uvedlo ministerstvo.

V pondělí úřad sdělil, že eviduje 9823 žádostí o příspěvek na 28.301 ubytovaných uprchlíků s vízem k ochraně. Aktuální celkové údaje dnes zatím nesdělil. Zmíněných neúplných, chybných a vyřízených žádostí je celkem 10.019. Není ale jasné, zda už úřady zpracovaly všechny podané žádosti.

O solidární příspěvek je možné žádat jen elektronicky. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se už předminulý týden omluvil za potíže s vyřizováním kvůli problémům systému a náporu na úřady práce. Uvedl, že zatížení je nyní enormní. Řekl tehdy, že úředníci běžně za měsíc vyřizují kolem 600.000 až 700.000 případů, za poslední měsíc a půl o 300.000 víc.

Příspěvek je možné žádat na ubytování, které má prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě. Dávka v nynější výší se má poskytovat do konce června. Jurečka před nedávnem řekl, že se už pracuje na návrhu úprav nastavení podpory. Odlišit by se měla částka za ubytování v pokoji a bytě, zohlednit by se mohly i případné výdaje na opravu a dovybavení neobsazeného bytu, přiblížil ministr práce.

Experti na sociální problematiku poskytování stejné částky za pokoj či celý byt kritizují. Doporučují také vyplácet podporu po omezenou dobu a případně postupně snižovat, když si příchozí najdou práci. Podle nedávné studie o integraci uprchlíků, na které se podílely agentura PAQ Research, České priority a řada expertů z různých organizací a institucí, by při čtyřtisícovém příspěvku na osobu byli majitelé ochotni pronajmout až kolem 50.000 bytů.

Témata:  Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky uprchlíci

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy