Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo dopravy upozornilo řidiče, že končí platnost stovek tisíc průkazů

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Více než 500 tisíc lidí si ještě letos musí vyměnit končící řidičský průkaz, upozornilo ve čtvrtek ministerstvo dopravy. Za prvních pět měsíců roku 2023 provedlo výměnu přes 335 tisíc řidičů. Žádat lze osobně i elektronicky.

"Doporučujeme všem řidičům zbytečně neodkládat výměnu řidičského průkazu. Pokud se žadatelé navíc chtějí vyhnout frontám na úřadě, o nový řidičský průkaz si mohou zažádat pohodlně on-line prostřednictvím Portálu dopravy," uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Na začátku června zbývalo vyměnit ještě 539 697 řidičských průkazů, nejvíce ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejvíce čekatelů je ve věkové skupině nad 60 let, nejméně naopak ve věku do 30 let.

Ministerstvo upozorňuje, že o výměnu je možné požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Lidé mohou zažádat buď fyzicky na obecních úřadech s rozšířenou působností, anebo elektronicky prostřednictvím datové schránky přes nový Portál dopravy. V takovém případě jim může posloužit videonávod.

U elektronické žádosti, která nezabere více než pár minut, si řidič vybírá místo vyzvednutí, tedy jeden z více než dvou stovek úřadů obcí s rozšířenou působností. Dorazit na něj musí s platným dokladem totožnosti a stávajícím řidičským průkazem.

Témata:  doprava Ministerstvo dopravy České republiky

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy