Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo vydalo vyhlášku, která ukončí povinnou izolaci kvůli covidu

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid-19 nebude povinná od tohoto čtvrtka 20. dubna. Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška ministerstva zdravotnictví, která její automatické nařizování ruší.

Lékaři nebo pracovníci hygienické stanice ji budou moci dál nařídit v individuálních případech. Pozitivní test mělo podle dat ministerstva zdravotnictví za uplynulý týden asi 1300 lidí, od konce února jich ubývá.

Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti v březnu 2020 byli důsledně izolováni v nemocnicích. Poté byla domácí izolace nakažených čtrnáctidenní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa. Později se izolace zkracovala na deset a sedm dní. Karanténa byla zrušena loni v únoru a nyní se na kontakty nakaženého, včetně členů jeho domácnosti, žádné automatické povinnosti nevztahují.

Izolaci bude i dál možné nařídit individuálně. "Míru individuálního rizika posoudí buď praktický lékař, nebo odborníci krajské hygieny. Mohou nařídit individuální izolaci nebo jiná karanténní opatření jako u jiných infekčních nemocí," řekl k tomu novinářům minulý týden ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Přísněji by mohli posuzovat například zdravotníky, kteří pracují s lidmi se sníženou imunitou, nebo pracovníky v lůžkových zařízeních sociálních služeb. Mohou jim místo izolace ale také nařídit třeba nošení respirátoru. Podobně postupuje většina evropských zemí, izolace už zrušilo například Slovensko.

Covid-19 je onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Ten se poprvé objevil v prosinci 2019 v čínském městě Wuhan a následně se rychle rozšířil po celém světě, což vyústilo v pandemii. Covid-19 se šíří kapénkovou infekcí a projevuje se řadou příznaků, jako jsou horečka, kašel, únava a bolest svalů. U některých lidí může způsobit vážné komplikace, včetně pneumonie a selhání orgánů, a může vést až k úmrtí.

K prevenci šíření covidu-19 se doporučuje dodržování hygienických opatření, jako jsou časté mytí rukou, nošení roušek, udržování sociální distanční vzdálenosti a omezení cestování. K dispozici jsou také vakcíny proti covidu-19, které mohou pomoci snížit riziko onemocnění a ochránit jednotlivce a komunity.

Témata:  COVID-19 koronavirus Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy