reklama

Městský soud rozhodl 10. září, opatření zrušil už od následujícího dne. Ministerstvo opatření upravilo s platností od 30. září. "Reagujeme na rozsudek Městského soudu v Praze, který řekl, že nemůžeme odlišovat v rámci udělování víz různé skupiny osob, takže nově se připouští bez omezení, aby zastupitelské úřady přijímaly a projednaly žádosti cizinců ze třetích zemí o dlouhodobé nebo trvalé pobyty a o dlouhodobá víza," řekl ministr.

Ministerstvo v opatření zakazovalo přijímat žádosti lidí ze třetích zemí, tedy zemí mimo Evropskou unii, pokud v nich nebylo nízké riziko nákazy. Výjimku z nařízení dostali například pracovníci z Ukrajiny a pak ti, co přijeli do Česka na sezonní práce, pracovali ve zdravotnictví nebo potravinářství, nebo kvůli sportovním či kulturním akcím. Žádat mohli také lidé vysoce kvalifikovaní nebo vědci, případně rodiny cizinců s povoleným pobytem v ČR. U dosud nevyřízeních žádostí měly zastupitelské úřady řízení pozastavit.

Vojtěch doplnil, že nové znění opatření, které už vydávání víz a povolení k pobytu nijak neomezuje, projednal jeho úřad s ministerstvy vnitra a zahraničních věcí. Dodal také, že nově už všechna ministerstvem vydaná opatření posuzuje předem legislativní rada vlády.

Opatření Vojtěch zavedl po svém opětovném návratu do čela resortu. Má pomoci předcházet tomu, aby vydaná mimořádná opatření rušil Nejvyšší správní soud. Od začátku epidemie se tak stalo ve více než 25 případech. Zrušená opatření se týkala různých oblastí od nošení roušek a respirátorů přes uzavření škol, testování ve firmách po uznávání protilátek, většinou kvůli špatnému odůvodnění. Často byla rušena až v době, kdy už byla nahrazená novým zněním.

U většiny ministerstvo opatření po rozhodnutí soudu upravilo, v případě uznávání protilátek argumentuje tím, že se zatím na tom neshodnou ani odborníci. Definitivní rozhodnutí dříve Vojtěch slíbil do konce září. Dnes po jednání vlády řekl, že podklad pro stanovisko má přinést až studie promořenosti Preval II, kde se vyšetří protilátky u více než 8000 lidí. Výsledky by měly být asi za dva měsíce.

reklama