Ve skupině poradců, které si Gazdík vybral, jsou experti v různých oborech. Podle ministra se všichni shodují na tom, že je školství potřeba modernizovat, liší se ale jejich názory na detaily v tom, co a jak by se mělo změnit. „Chtěl jsem lidi, kteří mi nebudou kývat, ale budou oponovat a hledat to nejlepší řešení,“ řekl Gazdík. Poradci podle něj nebudou placeni paušálně, ale úřad s nimi v případě jejich aktivity může uzavřít například dohodu o provedení práce.

Vedle Prokopa, Pilného a Šteffla budou mezi ministrovými poradci bývalý prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, knihkupec a odborník na moderní dějiny Jiří Padevět, matematici Peter Krupka a Petr Chára, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík, bývalý radní Zlínského kraje pro školství Josef Slovák a vysokoškolská pedagožka Jana Straková.

Pilný, který je mimo jiné bývalým ředitelem českého Microsoftu, se chce jako poradce zaměřit na otázku financování vzdělávání. Podle něho je stále nedostatečné. Věnovat se chce i reformě odborného vzdělávání, jehož problémy se podle něj odrážejí i v české ekonomice. Šteffl bude upozorňovat na potřebu, aby se vytvořila vize vzdělávání pro budoucnost a změnily se zastaralé názory rodičů, které jsou podle něj brzdou změn k lepšímu.

Prokop a Sáblík se podíleli na přípravě vládního dokumentu Strategie vzdělávání 2030+, podle kterého chce ministerstvo modernizovat vzdělávání v Česku. Zatímco Prokop by chtěl jako poradce ministra klást důraz na nutnost řešení nerovností ve vzdělávání, Sáblík by chtěl radit v tom, jak zaměřit výuku víc na získávání dovedností. Na nerovnosti v přístupu ke vzdělávání chce kromě Prokopa upozorňovat také Straková.

Bývalý ředitel střední odborné školy Slovák se hodlá zabývat hlavně efektivitou systému odborného vzdělávání a ředitel gymnázia v Brně-Řečkovicích Krupka mimo jiné tím, jaké problémy řeší ředitelé v praxi. Krupka by rovněž rád přispěl k lepší prestiži matematiky ve vzdělávání, která je podle něj neoprávněně démonizovaná. Chára má zkušenosti se soukromým vzděláváním i hodnocením mezinárodních maturit. Jako poradce se zaměří na problematiku obsahu vzdělávání a podoby jednotných přijímacích a maturitních zkoušek či uplatnění kombinovaného studia ve středních školách. Konvalinka a Padevět dnes na ministerstvu chyběli.

Bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga měl poradce tři. Patřila k nim tehdejší prorektorka Univerzity Karlovy a současná náměstkyně ministra školství Radka Wildová, kterou chtěl Gazdík původně také jako poradkyni. Vedle ní byli poradci ministra Plagy radní pro školství, mládež a sport z kraje Vysočina Jana Fialová a prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.