reklama

Bývalá předsedkyně výboru pro obranu a starostka Prahy 2 ve funkci vystřídala Lubomíra Metnara (za ANO), který naopak zaujme místo předsedy sněmovního branného výboru. Černochová mu poděkovala za dosavadní spolupráci. Chce v ní i nadále v pozměněných rolích pokračovat.

Podle Fialy je v zájmu Česka, aby mělo kvalitní armádu a aby bylo pevnou součástí NATO.

Černochová řekla, že je velkou podporovatelku rychlejší modernizace armády. Poznamenala, že Metnarovi se v této oblasti mnohé podařilo. Nová ministryně nechce v úřadu dělat revoluci, ale plánuje se zaměřit na evoluci. Své další kroky chce nejprve představit vedení resortu, aby pro ně našla podporu. Až poté je chce sdělit novinářům.

V modernizaci podle ní ministerstvo musí mít jasný koncept. Připustila, že některé plány z minulosti bude možná potřeba změnit. Za zásadní označila modernizaci těžké brigády, mezi kterou patří i mnohamiliardový nákup pásových bojových vozidel pěchoty, který byl pozastaven. Jak v zakázce bude pokračovat, zatím nechtěla Černochová předjímat.

Zmínila potřebu vylepšit zákon o zadávání veřejných zakázek, který podle odborníků brzdí rychlejší uzavírání modernizačních tendrů. Pokračovat chce v zahraničních misích. Slíbila i podporu domácímu obranému průmyslu nebo aktivním zálohám.