reklama

Zlevnění ceníků elektřiny a plynu už v minulých dnech ohlásili i další dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízela novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Plyn tak bude u produktů s názvem Ceník se stropem stát 2720 Kč za MWh s DPH, elektřina pak v běžné sazbě D02d 5925 Kč za MWh s DPH. Ceníky nabízejí MND se smlouvou na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. Nabídku mohou využít ode dneška noví zákazníci, od 1. dubna pak bude dostupná i pro stávající klienty.

"Nabídkou ceníků pod vládními stropy chceme zákazníkům umožnit využít aktuálně příznivějších cen na trhu. Na co je třeba upozornit, je, že tyto ceníky jsou a budou průběžně odvozovány od aktuálních velkoobchodních cen. Lze u nich tedy očekávat častější a větší výkyvy než u ceníků základních, a to oběma směry,“ uvedl ředitel marketingu a komunikace MND Energie Jan Sýkora.

MND zároveň od dubna zlevní energie i u svých základních ceníků, ceny v nich však budou i nadále nad úrovní současného vládního stropu.

Ceny energií pod vládou stanovené stropy už začali nabízet i další dodavatelé. Například E.ON snížil svým klientům bez dlouhodobého závazku elektřinu proti stropu o šest procent a plyn o osm procent. Části klientů snížilo ceny plynu bez fixace také innogy, a to o zhruba 240 Kč za MWh. Snížení cen stávajícím zákazníkům oznámila také firma Centropol. Nový tarif představil také ČEZ. Ceny energií u něj budou klesat postupně, podmínkou však u něj je dlouhodobá smlouva.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 165 eurům (asi 3900 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila pod 66 eur (zhruba 1570 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem.