reklama

Předběžné výsledky pilotního projektu podle nich prokázaly dostatečnou citlivost metody. Sběrače v kanálech od loňského září zachycovaly splašky z pěti základních škol v Praze 9 a jedné základní a jedné mateřské školy v Praze-Lysolajích. Odborníci vzorky testovali dvakrát týdně.

Podle VŠCHT je citlivost metody dostatečná už k odhalení jednotek pozitivních osob ve škole. Pozitivita odpadních vod, kterou by nepotvrdilo následné plošné testování žáků a učitelů metodou PCR, byla velmi vzácná. Zástupci VŠCHT uvedli, že monitoring vypovídal o šíření pandemie už během října, kdy na školách neprobíhalo plošné testování. Další z výsledků projektu podle nich ukázal, že školy s pravidelným plošným testováním metodou PCR dokázaly během loňského listopadu a prosince účinně vyhledat a izolovat nakažené osoby.

"Pokud byli důsledně a rychle izolováni nakažení žáci a jejich kontakty, odpadní vody nebyly pozitivní již druhý den po plošném testování. I tam, kde se zpožďovalo trasování a izolace rizikových kontaktů, byly většinou čtvrteční vzorky již negativní. Naproti tomu plošné testování antigenními testy vykazovalo v tomto ohledu minimální účinnost," sdělila VŠCHT.

Podle vedoucího týmu z VŠCHT Jana Bartáčka tak účastníci projektu navrhují zavedení systému pro rozsáhlý monitoring odpadních vod ze škol, který by při ústupu epidemie nahradil méně účinné testování antigenními testy. "Tento systém by spočíval v rutinním sledování odpadních vod, jednou nebo dvakrát týdně, a v plošném PCR testování pouze u škol s pozitivními vzorky odpadních vod,“ popsal Bartáček.

"Technicky lze stihnout dodat informace o pozitivitě odpadních vod do 24 hodin a v následujícím dni provést plošné testování PCR, doplnil Petr Sýkora, technický ředitel Pražských vodovodů a kanalizací. Zdeněk Davídek, který je radním pro školství na Praze 9, pak podotkl, že postup by vedle vyšší účinnosti byl i podstatně levnější.

VŠCHT s PVK spustily pilotní projekt monitoringu koronaviru ve splašcích v létě 2020 na 14 lokalitách pražské stokové sítě. Už dříve uvedly, že dobře odpovídal aktuální epidemické situaci. Loni na podzim se monitoring rozšířil i do Plzně, Brna a Ostravy.

Východisky pro určení, které úřady z oblasti zdravotnictví a odpadních vod budou mít na starosti dohled nad výskytem koronaviru ve splašcích kvůli mapování epidemie, se počátkem ledna zabývala také vláda. Projednávání však zatím přerušila.

Testy v Česku v úterý potvrdily 12.366 případů koronaviru, zhruba o pětinu víc než před týdnem. Jde o nejvyšší denní přírůstek od poloviny prosince.